REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Bartosiak: Wojna może wybuchnąć w każdym momencie

730

Wizja kreślona przez Jacka Bartosiaka – eksperta od geopolityki – nie napawa optymizmem. W rozmowie z dziennikiem “Polska The Times” mówi wprost, że “wojna może wybuchnąć w każdym momencie”.

Szczególnie Jacek Bartosiak ma tu na myśli napięcie na linii USA-Chiny i wojnę handlową jaką między sobą toczą już od jakiegoś czasu oba państwa. Jak podkreśla Bartosiak “jest to największa wojna handlowa w historii ludzkości”, a bynajmniej jeszcze nie osiągnęła swojego apogeum. Obecną sytuację Bartosiak porównuje do sytuacji z początki XIX wieku:

Reklama / Advertisement

– W 1905 r. W momencie gdy Brytyjczycy zrozumieli, że pierwsza fala globalizacji, której doświadczył ówczesny świat, nie służy interesom ich gospodarki i interesom ich globalnego morskiego imperium. (…) Z tego powodu zaczęli łamać istniejące wtedy reguły globalnej wymiany handlowej. Zareagowali na to Niemcy, zaczynając rozbudowę floty, żeby móc być w stanie kontrolować swoje łańcuchy dostaw. Te działania w konsekwencji ciągu wydarzeń przyniosły I wojnę światową. Od zanegowania zasad handlu światowego do wybuchu wojny doszło w ciągu dekady.

Pytany czy w takim razie i teraz w ciągu 10 lat może dojść do podobnego konfliktu Bartosiak odpowieda wprost:

– Oczywiście. Mówię to tonem jak najbardziej poważnym: wybuch wojny jest jak najbardziej prawdopodobny.

Reklama / Advertisement

I dodaje:

– Wojna na zachodnim Pacyfiku między USA i Chinami może wybuchnąć w każdym momencie. Nawet jutro.

Dr Bartosiak jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jako adwokat jest partnerem zarządzającym w kancelarii adwokackiej zajmującej się obsługą biznesu. Publikuje w miesięczniku „Nowa Konfederacja. Należy do Rady Budowy Okrętów – think tanku przygotowującego ekspertyzy, opinie i stanowiska w zakresie potrzeb modernizacyjnych Marynarki Wojennej RP.

za: PolskaTimes.pl

Reklama / Advertisement