Barnier: Nie jesteśmy niewolnikami, możemy decydować o wystąpieniu z UE

– Nie jesteśmy w Unii Europejskiej niewolnikami, możemy decydować o przystąpieniu do Unii, możemy też decydować o wystąpieniu z niej – powiedział w czwartek w Bukareszcie główny negocjator UE ds. Brexitu Michel Barnier.

Uczestniczący w Europejskim Szczycie Regionów i Miast Barnier zaznaczył, że wyjście z UE to wyłącznie wola społeczeństwa, suwerena, a społeczeństwo brytyjskie opowiedziało się za Brexitem.

*********
(18+) LINK do nagrania z kamery zamachowca, który dokonał masakry w meczecie w Nowej Zelandii[WIDEO]
*********

REKLAMA/Advertisement

Największą część swojego ponadgodzinnego wystąpienia Barnier poświecił kontrowersyjnemu mechanizmowi awaryjnemu dotyczącemu Irlandii (ang. backstop). Zakłada on, że w razie braku porozumienia z UE Zjednoczone Królestwo byłoby zmuszone do pozostania w unii celnej i w elementach wspólnego rynku, aby nie dopuścić do powrotu tzw. twardej granicy między Irlandią Płn. a pozostającą w UE Irlandią, co mogłoby zagrozić procesowi pokojowemu na wyspie.

– Kwestia irlandzka jest powodem impasu w Izbie Gmin i jest podwodem, dla którego umowa (porozumienie z UE ws. brexitu – PAP) nie została zatwierdzona przez brytyjski parlament – zauważył Barnier.

REKLAMA/Advertisement

Podkreślił przy tym, że kwestia granicy nie jest teoretyczna i nie jest to kwestia dogmatów.

– Można by powiedzieć: panie Barnier, proszę być bardziej elastycznym, ale w Irlandii chodzi o pokój, o stabilność całej wyspy – wskazał unijny negocjator.

Dodał, że pozostająca w UE Irlandia i Irlandia Północna od 20 lat starają się odbudować pokój, co wymaga intensywnej pracy, dlatego nie może tam ponownie powstać granica.

Barnier zwrócił uwagę, że w momencie gdy tylko Irlandia Północna opuści UE, unię celną i wspólny rynek, pojawi się nowa granica wspólnego rynku przechodząca przez środek wyspy. Natomiast UE ma obowiązek ochrony jednolitości rynku, kontroli wszystkich produktów, które się na nim znajdują.

– Musimy kontrolować te produkty w trzech aspektach: bezpieczeństwa konsumentów, bezpieczeństwa żywnościowego, musimy też walczyć z chorobami odzwierzęcymi i te kontrole odbywają się na wszystkich granicach, niezależnie od tego, czy to jest Polska, Portugalia czy Grecja. Wszystkie granice zewnętrzne Unii Europejskiej są miejscami, gdzie kontroluje się produkty, aby chronić konsumentów – zaznaczył.

Dodał, że produkty, które trafiają do UE, są też kontrolowane pod względem podatkowym i celnym, aby chronić “nasz budżet” i “nasze przedsiębiorstwa”.

– Kontrolujemy produkty, aby odpowiadały naszym normom i standardom, które obowiązują wszystkich naszych producentów – oświadczył.

Powiedział też, że granica to kwestia, którą należy rozwiązać i w której UE musi się porozumieć z Wielką Brytanią, tak aby “tej granicy nie było w naszych przyszłych relacjach”.

– Musimy mieć konkretne rozwiązanie dla Irlandii, aby uniknąć ponownego powstania granicy, w tym wszelkie środki techniczne do dokonywania tych kontroli w sposób niematerialny na przykład. Na razie nie potrafimy tego zrobić, dlatego musimy znaleźć trwałe rozwiązanie, co przewidujemy w umowie (rozwodowej – PAP), tak aby cała Wielka Brytania pozostała przez okres przejściowy częścią unii celnej, i jest to rozwiązanie, które przyjąłem w procesie negocjacji – zaznaczył Barnier.

Dodał, że rozwiązanie to zostało zaproponowane przez samych Brytyjczyków, ale część z nich je odrzuca, mówiąc, że UE chce, żeby Wielka Brytania pozostała w unii celnej bezterminowo.

– To jest źródło konfliktu w Izbie Gmin i on tam musi zostać rozwiązany – oświadczył.

REKLAMA/Advertisement

Zgodnie z procesem opisanym w artykule 50. traktatu UE Wielka Brytania powinna opuścić Wspólnotę o północy z 29 na 30 marca, czyli za dwa tygodnie. Tymczasem brytyjscy parlamentarzyści już dwukrotnie odrzucili tekst porozumienia z UE ws. brexitu.

W czwartek brytyjska Izba Gmin przyjęła rządowy projekt uchwały wzywający do podjęcia próby opóźnienia brexitu do co najmniej 30 czerwca w razie przyjęcia umowy wyjścia z UE lub nawet dłuższego, jeśli parlament nie poprze żadnego porozumienia ze Wspólnotą.

Przygotowany przez Downing Street tekst – który nie jest na tym etapie wiążący prawnie, ale jest wyraźną instrukcją polityczną parlamentu dla rządu – wyznaczył parlamentarzystom nowy termin graniczny dla przyjęcia jakiejś formy projektu porozumienia z UE ws. warunków opuszczenia Wspólnoty na 20 marca.

W razie braku jakichkolwiek innych ustaleń, niezależnie od przyjętej wcześniej w środę opinii politycznej Izby Gmin przeciwko bezumownemu brexitowi, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

8. Europejski Szczyt Regionów i Miast, w którym uczestniczył Barnier, jest największym w Europie spotkaniem samorządowców z całej Unii Europejskiej, w którym biorą udział politycy szczebla krajowego i unijnego. W tym roku odbywa się w Bukareszcie, ponieważ w styczniu Rumunia po raz pierwszy od przystąpienia do UE w 2007 roku przejęła rotacyjną prezydencję w Radzie UE.

Brak obrazka

Szczyt współorganizują: Europejski Komitet Regionów, który jest zgromadzeniem demokratycznie wybranych lokalnych i regionalnych polityków UE, rumuńska prezydencja Rady UE i główne rumuńskie stowarzyszenia władz lokalnych i regionalnych.

za: centrumprasowe.pap.pl