REKLAMA

REKLAMA

Bannon dla TVP Info: Jako szef kampanii Trumpa stwierdzam, że bez Polaków Trump nie byłby prezydentem

600

– Jako szef kampanii Trumpa stwierdzam, że bez Polaków Trump nie byłby prezydentem. Wygraliśmy 71 tysiącami głosów. Społeczność polskich Amerykanów była kluczowa dla wyniku w stanach, które zdecydowały: w Pensylwanii, Illinois, Michigan, Wisconsin – powiedział w rozmowie z Michałem Rachoniem Steve Bannon amerykański doradca polityczny, dziennikarz, szef kampanii wyborczej i doradca (usunięty w kwietniu 2017 r.) prezydenta Donalda Trumpa.

– Polska jest dzisiaj liderem w Europie, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy nacjonalistyczne, populistyczne. Nie twierdzę, że Polska powinna być jednym ze stanów USA ale powinniśmy przepracować jeszcze kwestie zjednoczenia takich sił z różnych narodów w jedną supergrupę, która jednym głosem przemówi przeciw UE – stwierdził Amerykanin.

Bannon od wielu miesięcy podróżował po kontynencie europejskim, spotykając się z liderami czołowych partii narodowych i uniosceptycznych, namawiając ich do stworzenia jednego bloku w Parlamencie Europejskim. Mogło to mieć wpływ na powstanie w nim w zeszłym tygodniu frakcji Tożsamość i Demokracja 73 eurodeputowanych z 9 krajów. Należą do niej m.in. europarlamentarzyści Ligi, Zgromadzenia Narodowego, Interesu Flamandzkiego, Alternatywy dla Niemiec czy Wolnościowej Partii Austrii.

REKLAMA

– To bardzo istotne dla amerykańskiego wojska, że wyślemy dodatkowe elitarne oddziały do Polski – skomentował wynik wizyty Andrzeja Dudy w USA. – Polska spełniła swoje zobowiązania obronne bez konieczności przypominania o tym.

Cały wywiad dostępny na stronie: tvp.info

REKLAMA