REKLAMA

REKLAMA

Dyplomata: Z Przedsiębiorstwem Holokaust rozmawia dzisiaj ekipa utworzona przez Ryszarda Schnepfa [WIDEO]

754

– Z Przedsiębiorstwem Holokaust rozmawia dzisiaj ekipa utworzona przez Ryszarda Schnepfa – mówił w programie “Komentarz Mediów Narodowych” Krzysztof Baliński, dyplomata i politolog specjalizujący się w problematyce krajów arabskich, ambasador RP w Syrii (1991-1994) i Jordanii (1991-1995).

Ryszard Schnepf jest synem płk Maksymiliana Sznepfa (Schnepfa) – oficera stalinowskiej bezpieki, uczestniczącego w tzw. obławie augustowskiej. Miała ona na celu rozbicie i likwidację oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w rejonie Suwałk i Augustowa. Obława augustowska nazywana jest niekiedy „Małym Katyniem”.

Ryszard Schnepf to były ambasador RP w Urugwaju, Kostaryce, Stanach Zjednoczonych. Pełnił funkcję dyrektora Fundacji Shalom, która działa na rzecz kultywowania pamięci tradycji żydowskich w Polsce. Fundacja prowadzi Centrum Kultury Jidysz, funkcjonujące w Warszawie przy ulicy Andersa 15. Jego celem jest propagowanie języka jidysz oraz sztuki żydowskiej w aspektach dydaktycznym, kulturalnym i naukowym. Centrum oferuje m.in. kursy i warsztaty z języka jidysz, wykłady z literatury jidysz, a także międzynarodowe seminaria z tego zakresu programowego.

REKLAMA

– Po przejęciu MSZ przez rząd PiS, kiedy ministrem został pan Waszczykowski, nie wprowadzono żadnych zmian kadrowych – przyznał gość Mediów Narodowych. – Kadry utworzone jeszcze przez Geremka, nadal tam pozostały.