REKLAMA

REKLAMA

Bąkiewicz o konferencji bliskowschodniej w Warszawie: Czy Polska idzie na wojnę? [WIDEO]

364

Spotkanie ministerialne poświęcone bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie, którego współorganizatorami są Polska i Stany Zjednoczone, odbędzie się w Warszawie w dniach 13-14 lutego.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz dzisiaj zapowiedział, że obecni będą przedstawiciele ok. 60 państw, w tym ok. 10 z Bliskiego Wschodu.

REKLAMA

– Na szczeblu ministra potwierdziły m.in. Arabia Saudyjska, Bahrajn, Izrael, gdzie będzie premier, a zarazem minister spraw zagranicznych Benjamin Netanjahu, Jemen, Jordania, Kuwejt, Maroko, Oman, Zjednoczone Emiraty Arabskie; spodziewamy się ponadto wizyty na szczeblu wiceministra z Egiptu i z Tunezji – dodał, jak podaje PAP. – Jesteśmy zadowoleni z potwierdzonej frekwencji.

O tej konferencji mówił w studiu Mediów Narodowych Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

– Amerykanie na Bliskim Wschodzie realizują swoje interesy w sposób bardzo pragmatyczny i bezwzględny, tak jak się to robi w polityce zagranicznej. Dzisiaj wielu ekspertów, środowiska narodowe i konserwatywne przekonuje, że w podobny sposób wykorzystywana jest Polska a właściwie Polska daje się wykorzystywać i to nie uwzględniając w żaden sposób swoich potrzeb. Polska całkowicie oddaje pole Amerykanom np. w sprawie ustawy 447 czy stosunków wzajemnych w przypadku działań ambasador Mosbacher. Pokazała ona polskiemu rządowi, kto jest faktycznym zarządcą naszego państwa – tłumaczył Bąkiewicz.

REKLAMA

– Nie widać w tej chwili, żeby ta konferencja mogła Polsce coś faktycznego dać. Minister Czaputowicz mówi, że Polska włącza się w globalne działania na rzecz pokoju, w kreowanie międzynarodowej polityki i to ma być argument za nią. Z drugiej strony mówi, że powinniśmy być zadowoleni iż Amerykanie wyrażają z tego powodu satysfakcję, że to nas do nich zbliża i liczy na to, że Polska będzie przez to bardziej bezpieczna. Z drugiej strony nie słychać ze strony USA o żadnych zapewnieniach, że to bezpieczeństwo będzie zapewnione – tłumaczył.

Ewentualny konflikt na terenie naszego kraju niósłby za sobą straszne, wyniszczające nasz kraj skutki.

– W razie jakiegoś konfliktu, Polska powinna jak najpóźniej włączyć się do niego ale należy nie dać możliwości wybuchu konfliktu na naszym terenie. Konflikt na naszym terenie, byłby tragiczny w skutkach. Polska jako państwo i naród mogła by się po prostu nie ostać – ostrzegł Bąkiewicz.

REKLAMA

REKLAMA