Bąkiewicz i Kita o pomysłach delegalizacji ONR i Razem: “Następuje jakieś zbliżenie z Izraelem” [WIDEO]

Damian Kita – rzecznik prasowy Stowarzyszenia Marsz Niepodległości oraz prezes SMN – Robert Bąkiewicz rozmawiali w Komentarzu Mediów Narodowych na temat pomysłów delegalizacji Obozu Narodowo-Radykalnego oraz neo-komunistycznej partii Razem.

REKLAMA/Advertisement

Kilka dni temu prof. Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego na konferencji organizowanej w Warszawie przez American Jewish Committee “ZJAWISKO ANTYSEMITYZMU W POLSCE: DIAGNOZA – KONSEKWENCJE – METODY PRZECIWDZIAŁANIA” stwierdziła:

– Wydaje mi się, że ten marsz jest absolutnym problemem. Nie wiem, jak doszło do rejestracji ONR, bo w zasadzie jest to sprzeczne z konstytucją. I na pewno będziemy musieli się temu przyjrzeć. To znaczy delegalizacja ONR w jakiejś perspektywie czasowej jest absolutnie niezbędna, potrzebna. Oni też powinni wziąć całkowitą odpowiedzialność za to, co się dzieje na ulicach Warszawy, ale też za tę swoją stałą, powtarzającą się taktykę, że używają ludzi jak tarczy.

REKLAMA/Advertisement

Przed weekendem Robert Hernand – prokurator śledczy, od 2010 r. prokurator Prokuratury Krajowej i zastępca Prokuratora Generalnego – poinformował, że prowadzone jest postępowanie ws. wykreślenia z rejestru stowarzyszeń: Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR), Młodzieży Wszechpolskiej i Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

– Prokuratura krakowska wystąpiła do starosty jako organu nadzoru o ustalenie, czy w ramach upoważnienia starosta podejmował jakiekolwiek czynności w zakresie tego stowarzyszenia – zakomunikował Hernand cytowany przez PAP na pytanie posłów PO, jakie działania podejmuje prokuratura w sprawie delegalizacji ONR. – Po ustaleniu, czy są prowadzone postępowania przygotowawcze i po zaistnieniu odpowiednich przesłanek, istnieje możliwość wystąpienia o wykreślenie ze statutu stowarzyszeń.

REKLAMA/Advertisement

– Widać ewidentnie, że w samym PiS-ie pewne frakcje działają zupełnie niezależnie. Następuje jakieś zbliżenie z Izraelem, widać, że odbywają się coraz częściej spotkania. Z drugiej strony wiceminister uderza w ONR, jako synonim antysemityzmu – skomentował to Bąkiewicz.

Damian Kita z kolei nawiazał do opublikowanego w tym tygodniu listu otwartego z apelem do prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości o “złożenie stosownego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego celem przeprowadzenia procedury delegalizacji partii Razem, jako ugrupowania, którego działalność stoi w sprzeczności z Konstytucją. List podpisał Kierownik Główny ONR, Aleksander Krecjkant.

– Zbrodniczy system komunistyczny zapisał się w dziejach świata pod znakiem fali niewyobrażalnego cierpienia i okrutnej śmierci milionów niewinnych ludzi. W sposób szczególny jego skutkami dotknięta została również nasza Ojczyzna. Na przestrzeni dziesięcioleci działalność początkowo Armii Czerwonej, a później rodzimych zdrajców pozostawiła w Polsce ogrom zniszczeń i zbrodni, z których niektóre należy zakwalifikować jako ludobójstwo. Choć od upadku tego systemu minęły już niemal trzy dekady, to wciąż w Polsce istnieją środowiska wprost odwołujące się do tej zdawałoby się skompromitowanej idei. W ostatnim czasie kręgi te przybierają bardziej instytucjonalną formę w postaci tzw. partii Razem – czytamy w liście otwartym do min. Ziobry. – Choć jej liderzy oficjalnie odcinają się od komunistycznych inklinacji, to jednak coraz częściej pojawiają się dowody zaprzeczające ich twierdzeniom. Przykładem tego niech będzie artykuł, który ukazał się na portalu internetowym strajk.eu autorstwa niejakiego Łukasza Molla pt. „Jestem komunistą z Razem. I jest nas niezliczona ilość”.