9 grudnia 2022
Wydarzenia

Bąkiewicz: Będziemy walczyć z imperializmem rosyjskim

– Marsz buduje emocje. Jest elementem siły państwa. Jest duża potrzeba pobudzania młodych ludzi do tego, dlaczego warto mieć szacunek dla munduru, dlaczego warto pójść do wojska. Sama broń nie będzie walczyła – powiedział szef Straży Narodowej Robert Bąkiewicz w programie TV Republika. – Uważam, że zasadnicza służba wojskowa powinna powrócić. Marsz to miejsce budzenia serc i odpowiedzialności za Polskę. Często jest tak, że młodzi uczestnicy wstępują do wojska czy WOT-u. 

– Tam ci ludzie muszą mieć mental. Nasz żołnierz przez wieki miał bardzo wysokie morale. My jesteśmy wspaniałym wielkim narodem – dodał.

Odnosząc się do sprawy oficjalnego plakatu z polskim ułanem gromiącym rosyjskiego żołnierza działacz odparł:

– Marsz Niepodległości zawsze odnosił się do aktualnych wydarzeń politycznych a takim ważnym wydarzeniem jest imperializm rosyjski, będący zagrożeniem dla państwa polskiego i będziemy go zwalczali.

Wyraził jednak nadzieję, że uda się to robić bez bezpośredniej konfrontacji militarnej.

– Tegoroczny Marsz miał miejsce w obliczu sytuacji zagrożenia – zarówno tego  płynącego ze Wschodu, z imperialnej polityki rosyjskiej, jak i z Zachodu, z polityki niemieckiej. Niemcy są w głębokim sojuszu z Rosją, która zagraża nam w ramach Unii Europejskiej. (…) My jako Polacy jesteśmy za tym, aby dalej utrzymywać państwo niepodległe, suwerenne. (…) W Marszu wzięło udział bardzo wiele młodych osób, również dzieci. Ludzie podczas Marszu czuli się bezpiecznie. To zadaje kłam tym wszystkim opowiadanym nieprawdom na temat organizacji samego Marszu Niepodległości – mówił Bąkiewicz w podobnym tonie w “Aktualnościach dnia” Radia Maryja.