REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Austriacki wicekanclerz: Wszyscy Turcy w Austrii, którzy głosowali na Erdogana, powinni wrócić do Turcji!

728

Austriacki wicekanclerz i przewodniczący Wolnościowej Partii Austrii, Heinz-Christian Strache zamieścił na Facebooku grafikę, na której widnieje jego cytat głoszący:

– Wszyscy Turcy w Austrii, którzy głosowali na Erdogana, powinni wrócić do Turcji!

Wezwanie to spotkało się z gorącym przyjęciem: polubienia i udostępnienia można liczyć w tysiące.

Reklama / Advertisement

Lider nacjonalistów nie pierwszy raz wyraża swoje przekonania w tym temacie. Zaledwie kilka tygodni temu skrytykował tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana za jego wypowiedzi na temat zamknięcia meczetów w Austrii. Ostrzeżenia Erdogana, iż wydalanie imamów mogłoby być nową „wojną” między muzułmanami i chrześcijanami Strache określił jako „nonsens”.

– Jednak jego oświadczenie pokazuje także, jak bardzo ten krok był konieczny. Naprawdę nie może być tak, że prezydent Turcji uważa, że ​​może ingerować w naszą praworządność – powiedział Strache. – To już pokazuje, jak wielkie mniemanie ma on o sobie gdy wierzy, że jest nowym następcą sułtana, który może wysuwać roszczenia poza Turcję. Jeśli chodzi o rządy prawa, powinien on zrobić wystarczająco dużo w domu. Zobaczmy, jak działa przeciwko mniejszościom, jak on sam działał przeciwko ludziom innych wyznań, w tym kościołom chrześcijańskim.

Austriaccy Turcy (niem: Türken w Österreich, tur: Avusturya Türkleri) tworzą drugą co do wielkości po Austriakach grupę etniczną w kraju. Według spisu z 2001 roku w Austrii mieszkało 183 445 obywateli tureckich. Według Międzynarodowej Grupy Praw Mniejszości wielu Turków mieszkających w Austrii zostało naturalizowanych, a cała społeczność szacowana jest na 200 000 do 300 000. Według BBC liczba Turków w Austrii szacowana jest na około 350 000.

Reklama / Advertisement

za: nachrichten.at

Reklama / Advertisement