REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Polityczne trzęsienie ziemi w Austrii. Wicekanclerz do dymisji, koniec koalicji i przedterminowe wybory

960

Austriackie partie opozycyjne wezwały w piątek wicekanclerza kraju oraz ministra służby cywilnej i sportu, przewodniczącego Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ), aby zrezygnował z funkcji, po tym jak dwie niemieckie gazety opublikowały materiał filmowy, w którym oferuje lukratywne kontrakty rządowe potencjalnemu rosyjskiemu sponsorowi.

Dziennik “Sueddeutsche Zeitung” i tygodnik “Der Spiegel” opublikowali fragmenty nagrania mające przedstawiać Heinza-Christiana Strache, spotykającego się z kobietą, która twierdzi, że jest zainteresowana inwestowaniem dużych kwot. Spotkanie, które odbyło się na kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi w Austrii, było najwyraźniej pułapką na dwóch polityków, choć nie jest jasne, kto za tym stoi.

W filmie widać, jak Strache i partyjny kolega Johann Gudenus mówią kobiecie o nieujawnionej tożsamości, że może oczekiwać lukratywnych kontraktów budowlanych, jeśli kupi austriacką gazetę i poprze finansowo Wolnościową Partię Austrii. “Sueddeutsche Zeitung” i “Der Spiegel” twierdzą, że materiał filmowy został uwierzytelniony przez eksperta z dziedziny medycyny sądowej.

Reklama / Advertisement

– Nadszedł czas, aby zakończyć ten koszmar – orzekła szefowa austriackiej Partii Socjaldemokratycznej, Pamela Rendi-Wagner. – Strache i Gudenus muszą ustąpić.

Wezwała austriackiego kanclerza Sebastiana Kurza do wzięcia odpowiedzialności za swoich rządowych sojuszników. Werner Kogler, czołowy członek austriackiej opozycyjnej Partii Zielonych, również wezwał Kurza do rozwiązania koalicji.

Dzisiaj wczesnym popołudniem Heinz-Christian Strache oświadczył, że podał się do dymisji i zrezygnował też z funkcji przewodniczącego partii. Kanclerz Kurz ogłosił następnie koniec koalicji z FPÖ i zapowiedział nowe wybory parlamentarne, które odbędą sie prawdopodobnie we wrześniu.

Reklama / Advertisement

za: ots.at

Reklama / Advertisement