Austriacki kanclerz: “Możemy powoli wracać do normalnego życia”. Biznes, szkoły, kościoły ruszą najpóźniej 15 maja

– Dane od ekspertów pokazują, że możemy powoli wracać do codziennego życia – oświadczył szef austriackiego rządu Sebastian Kurz.

Austria zezwoli na ponowne otwarcie barów, restauracji i kościołów już 15 maja. Miesiąc temu zamknięto restauracje, bary, teatry, sklepy niesprzedające niezbędne towary i inne miejsca spotkań. Ale kraj jest również jednym z pierwszych, które poluzowały blokadę, umożliwiając ponowne otwarcie sklepów budowlanych, centrów ogrodniczych i sklepów o powierzchni mniejszej niż 400 metrów kwadratowych już tydzień temu. Centra handlowe, większe sklepy, fryzjerzy i inni usługodawcy będą otwarte od 1 maja.

REKLAMA/Advertisement

– Liczba nowych infekcji jest na dobrym poziomie, liczba ta spada, jesteśmy jednym z najlepszych pod tym względem krajów na arenie międzynarodowej i jesteśmy na dobrej drodze – powiedział Kurz podczas konferencji prasowej.

Austria zgłosiła do tej pory 491 zgonów. Potwierdzonych zakażeń przybywa o mniej niż 2% dziennie.

REKLAMA/Advertisement

– Podążamy tutaj szybciej niż inne kraje w kierunku czegoś takiego jak nowa normalność – dodał kanclerz.

Ale nadal sklepy muszą ograniczać liczbę wpuszczanych klientów, a kupujący muszą zakrywać usta i nos maską lub materiałem. Kurz powiedział, że noszenie maski na twarz będzie częścią „nowej normalności”. Jest to już wymagane w transporcie publicznym.

REKLAMA/Advertisement

Na początku maja zostaną też ponownie uruchomione szkoły średnie. Rząd poinformował też, że obserwuje czy dane nie zmienią się wkrótce pod wpływem wzmożonego ruchu na Wielkanoc. To może skłonić gabinet do zmiany decyzji.