Australijski kardynał skazany na 6 lat więzienia. Miał molestować dwóch nastoletnich chłopców.

Kardynał George Pell z Australii trafi do więzienia na sześć lat za to, że dopuścił się czynów pedofilskich wobec dwóch 13-letnich chłopców. O zwolnienie warunkowe będzie mógł się ubiegać po 3 latach i 8 miesiącach więzienia. Jest to najwyższy duchowny Kościoła Katolickiego skazany za tego typu czyny.

Sprawa dotyczyła molestowania dwóch 13-latków w katedrze w Melbourne w 1996 roku. Zdaniem sędziego Petera Kidda, zdarzenia te miały “głęboki wpływ” na życie jednego z chłopców oraz mogły mieć znaczenie w przypadku drugiego, który umarł po przedawkowaniu narkotyków.

REKLAMA/Advertisement

Zdaniem sędziego obaj chłopcy – członkowie chóru stracili szacunek do samych siebie. Prowadzący rozprawę zarzucił duchownemu “bezduszną obojętność”. Dość dziwne były słowa ubolewania Petera Kidda nad “medialnym linczem”, który dosięgnął kardynała Pella.

Duchownego oskarżono o molestowanie w czerwcu 2017 roku, a w sądzie pierwszej instancji ława przysięgłych uznała jednogłośnie jego winę. Zapadła ona w grudniu, a ujawniona została po dwóch miesiącach. Kardynał, liczący sobie 77 lat przebywa od 27 lutego w areszcie. Apelacja od wyroku ma zostać rozpatrzona w czerwcu.

REKLAMA/Advertisement

Kardynał George Pell do niedawna był ważnym dostojnikiem Watykanu – prefektem Sekretariatu ds. Ekonomii i doradcą papieża Franciszka. Przed kilkoma tygodniami został zwolniony z tych funkcji z zakazem kontaktu z nieletnimi. Wiele katolickich mediów, szczególnie w Stanach Zjednoczonych uważa cały proces i decyzję sądu za dość dziwną, szczególnie że były amerykański kardynał – Theodore McCarrick zwany “seksualnym drapieżnikiem” wciąż przebywa na wolności.

Watykanista Edward Pentin uważa, że sprawa ta może mieć związek z oporem “Starej Gwardii” z rzymskiej Kurii, która zablokowała reformy watykańskich finansów i wprowadzenie większej transparentności w tym zakresie, jakie proponował kard. Pell. Również były prefekt Kongregacji Nauki Wiary – kard. Ludwig Gerhard Mueller jest przekonany o niewinności kard. Pella i jego zdaniem oskarżenia są “kompletnie niewiarygodne”:

– Nie ma dowodów, żadnych świadectw. Jeśli nie ma dowodów, nie można stawiać człowiekowi zarzutu 50 lat więzienia – tak odnosił się do tej sprawy niemiecki purpurat po wniesieniu aktu oskarżenia.

za: tvp.info, churchmilitant.com

 

Przyćmił wpadki Petru. Rabiej w swoim tweecie linkuje do strony porno!

REKLAMA/Advertisement