REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Atak na Polskę nie słabnie. Minister oświaty Izraela: Wielu Polaków miało swój udział w antysemityzmie

1514

Najwyższe władze Izraela nie ustają w ciągłej nagonce na Polskę i Polaków, jaka ze szczególną intensywnością trwa od ujawnienia słów premiera Benjamina Netanjahu, który zarzucił nam współpracę z Niemcami w mordowaniu Żydów. Potem był atak p.o. ministra spraw zagranicznych Israela Katza mówiącego o antysemityzmie “wyssanym z mlekiem matki”, a teraz głos zabrał minister ds. diaspory i oświaty Naftali Bennett.

– Wielu Polaków miało swój udział w antysemityzmie i zbrodniach na Żydach. Nikomu nie możemy pozwolić na rewidowanie historii w imię przyszłości, nie w ten sposób buduje się relacje. Musimy zmierzyć się z rzeczywistością, że byli oni ofiarami, ale niemała liczba (Polaków) była zaangażowana w antysemityzm – zaatakował w rozmowie z “Jerusalem Post”.

Izraelski polityk dodał, że „byli inni Polacy, którzy robili wszystko, co mogli, by ratować Żydów”, a „polski naród był ofiarą nazistowskich Niemiec pod dotkliwą, brutalną okupacją”. Zdaniem medium, Bennett uważa, że Polska i Izrael to przyjaciele, a relacje nie mogą być budowane na “wymazaniu przeszłości”.

Reklama / Advertisement

Ks. dr Stanisław Trzeciak: Goje to bydło – stosunek wyznawców judaizmu do niewiernych

 

Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki postanowił, że polska delegacja nie uda się do Jerozolimy na zorganizowany tam szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Został on odwołany, a premier Czech Andrej Babisz zapowiedział tylko rozmowy dwustronne. Szczyt V4 odwołano, według mediów, po interwencji premiera Morawieckiego.

Reklama / Advertisement

Bennett w lipcu ub.r. nazwał wspólne oświadczenie premierów Izraela i Polski po zmianie ustawy o IPN “hańbą pełną kłamstw”, jak ogłosiło w swoim komunikacie jego biuro. Minister oświadczył, że oświadczenie nie będzie częścią lekcji historii o Holokauście w szkołach. Co więcej zadecydował również o włączeniu do programu obowiązkowych lekcji dotyczących “traktowania ludności żydowskiej przez Polaków w czasie II wojny światowej” w ramach szkoleń dla przewodników, którzy towarzyszą wycieczkom edukacyjnym uczniów z Izraela do Polski.

Jak podawał Ynetnews, lekcje “podkreślą szeroką współpracę polskiej ludności z reżimem nazistowskim, w tym informowanie o Żydach, wydawanie ich i bezpośrednie mordowanie Żydów”.

– Minister Bennett: wielu Polaków miało udział w antysemityzmie i zbrodniach na Żydach i nikomu nie możemy pozwolić na rewidowanie historii – skomentował dzisiejszą wypowiedź dziennikarz śledczy Wojciech Sumliński. – Prawda jest taka, że wielu Żydów miało udział w antypolonizmie i zbrodniach na Polakach i nikomu nie możemy pozwolić na rewidowanie historii.

za: wPolityce.pl

Reklama / Advertisement