Francuski minister spraw zagranicznych: Assad wygrał wojnę domową w Syrii

Francuski minister spraw zagranicznych powiedział w radio France-Inter, że prezydent Syrii Baszszar al-Assad wygrał wojnę domową w swoim kraju, ale nie “wygra pokoju” bez politycznego rozwiązania, które zostałoby zaakceptowane przez społeczność międzynarodową.

Jean-Yves Le Drian powtórzył także groźby odwetu ze strony Zachodu, jeśli al-Assad odda się “pokusie” użycia broni chemicznej w zbliżającej się bitwie o północną prowincję Idlib, ostatnią główną fortecę opozycji. Nawet jeśli siły rządowe odbiją Idlib, to nie rozwiąże to problemów, które doprowadziły do ??rozpętania wojny siedem lat temu.

Powiedział również, że Francja w tym miesiącu będzie naciskać na Zgromadzenie Ogólne ONZ na rozwiązanie polityczne w Syrii i prowadzi jednocześnie rozmowy z Rosją, Turcją i Iranem, aby skłonić te kraje do wykorzystania swoich wpływów w Syrii, aby zapewnić polityczne negocjacje po zakończeniu wojny. Rosja, Iran i Turcja to kraje gwarantujące proces pokojowy ustalony w czasie rozmów pokojowych w Astanie w Kazachstanie.

– Konieczne jest zapobieganie katastrofie humanitarnej, która w każdym razie zaszkodzi reputacji Rosji i Turcji – powiedział Francuz – W przypadku starć militarnych w Idlib, katastrofa humanitarna Aleppo może zejść na dalszy plan.

Według ministra około 800 tys. osób mogłoby opuścić swoje domy w prowincji Idlib. Le Drian dodał, że Rosja jest również zainteresowana znalezieniem politycznego rozwiązania sytuacji w Idlib, ponieważ nie chce być wciągnięta w długotrwały konflikt, tak jak to miało miejsce w Afganistanie.

za: franceinter.fr

REKLAMA/Advertisement