Armia Ukrainy w stanie pełnej gotowości bojowej. To odpowiedź na ostrzelanie okrętów.

– W związku z ostrzelaniem i zajęciem przez Rosję trzech okrętów ukraińskiej marynarki wojennej w Cieśninie Kerczeńskiej armia Ukrainy została postawiona w stan pełnej gotowości bojowej- taką informację podał Sztab Sił Zbrojnych w Kijowie. Dzisiaj po południu ma odbyć się nadzwyczajne posiedzenie parlamentu dotyczące wprowadzenia stanu wojennego.

– Na podstawie decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony w sprawie wprowadzenia stanu wojennego naczelnik Sztabu Generalnego, głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy wydał rozkaz postawienia rodzajów i jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy w stan pełnej gotowości bojowej – czytamy w komunikacie ukraińskiego MON.

REKLAMA/Advertisement

Nad ranem w niedzielę ukraiński holownik płynący wraz z dwoma kutrami z Odessy do Mariupola nad Morzem Azowskim, został staranowany przez rosyjski okręt “Don”. Rosjanie poinformowali, że ukraińskie jednostki nie mogą przepłynąć pod mostem przez Cieśninę Czerczeńską, która jest zamknięta ze względu na tankowiec, który osiadł na mieliźnie. Ukraińcy twierdzą, że Rosja nie poinformowała ich o zamknięciu cieśniny.

Z informacji ukraińskiej marynarki wynika, że Rosjanie ostrzelali ukraińskie okręty i przejęli nad nimi kontrolę. Rannych zostało sześciu marynarzy, a los trzech jednostek jest nieznany. Rosjanie udzielili rannym pomocy medycznej, a MSZ Ukrainy żąda uwolnienia wszystkich 23 osób, które składały się na załogi.

REKLAMA/Advertisement

Strona ukraińska uznała te wydarzenia za akt agresji i w poniedziałek po południu odbyć ma się specjalne posiedzenie parlamentu ws. wprowadzenia stanu wojennego. W nocy, decyzję tę poparła Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony pod przewodnictwem prezydenta Petro Poroszenki.

za: polsatnews.pl

 

Polsko-ukraińskie przejścia graniczne zamknięte. Po ukraińskiej stronie blokady dróg dojazdowych.