REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

“Architekt ludobójstwa”, “66 mln ofiar”, “Doktryna nienawiści” – grobowiec twórcy komunizmu ponownie zdewastowany

963

Grób Karola Marksa na cmentarzu Highgate w Londynie został pokryty antykomunistycznymi graffiti, określającymi twórcę socjalizmu naukowego i współzałożyciela I Międzynarodówki “architektem ludobójstwa”.

Grobowiec niemieckiego filozofa stoi na nekropolii w północnym Londynie w Anglii. Upamiętnia miejsca pochówku Marksa, jego żony – Jenny von Westphalen i innych członków jego rodziny. Pierwotnie Marks był pochowany w innej części cmentarza, ale potem jego ciało zostało ekshumowane i przeniesione do obecnej lokalizacji w 1954 r. Monument został zaprojektowany przez Laurence’a Bradshawa i został odsłonięty w 1956 r., podczas ceremonii prowadzonej przez Harry’ego Pollitta – sekretarza generalnego Komunistycznej Partii Wielkiej Brytanii, która sfinansowała pomnik. Grobowiec składa się z dużego popiersia Marksa z brązu, osadzonego na marmurowym cokole. Piedestał jest pokryty cytatami z prac Marksa, w tym ostatnimi słowami Manifestu Komunistycznego, “Robotnicy wszystkich krajów łączcie się”.

Jednak wielokrotnie dewastowany grobowiec znów został zaatakowany. Znalazły się na nim namalowane czerwoną farbą napisy: “Pomnik bolszewickiego holokaustu”, “66 000 000 ofiar”, “Architekt ludobójstwa, terroru + ucisku, masowego mordu”, “Ideologia głodu” i “Doktryna nienawiści”.

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement