REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Apel kombatantów i weteranów do Trzaskowskiego. Chcą zatrzymać “rekomunizację” ulic Warszawy [WIDEO]

206

Radni PiS w Warszawie chcą, aby Rada Miasta przyjęła uchwałę, w której zwróci się do prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego o zatrzymanie przywracania nazw ulic zmienionych decyzją wojewody mazowieckiego. Działanie to jest odpowiedzią na dramatyczny apel kombatantów i weteranów, którzy chcą zatrzymania powrotu komunizmu do nazw ulic.

– My weterani walk o Niepodległość Rzeczypospolitej, represjonowani za wierność Polsce przez niemieckich, sowieckich i komunistycznych zbrodniarzy, zwracamy się z gorącym apelem do Pana Rafała Trzaskowskiego, Prezydenta Warszawy, Pani Ewy Doroty Malinowskiej-Grupińskiej, Przewodniczącej Rady m.st. Warszawy oraz wszystkich Radnych stolicy, o nieprzywracanie nazw ulic i obiektów, które w jakikolwiek sposób upamiętniają osoby, organizacje, miejsca i wydarzenia propagujące zbrodniczy system totalitarny, jakim był komunizm – głosi apel, który odczytał były Rzecznik Interesu Publicznego, sędzia i żołnierz AK Bogusław Nizieński.

Reklama / Advertisement

Przed niespełna tygodniem Naczelny Sąd Administracyjny utrzymał uchylenia 44 zarządzeń wojewody mazowieckiego podjęte przez WSA. Uchylenia zmian nazw ulic są prawomocne. NSA uznał, że zmiany nazw zostały przeprowadzone z naruszeniem przepisów, a sporządzenie opinii IPN – na której opierał się wojewoda było niewłaściwe.

W wyniku decyzji tego organu prawomocnie uchylono nazwy m. in.: ze Stanisława Wrońskiego na Anny Walentynowicz, Małego Franka na Danuty Siedzikówny “Inki”, Zygmunta Modzelewskiego na Jacka Kaczmarskiego, 17 Stycznia na Komitetu Obrony Robotników, Teodora Duracza na Zbigniewa Romaszewskiego, Stanisława Kulczyńskiego na Rodziny Ulmów, Leona Kruczkowskiego na Zbigniewa Herberta, Antoniego Kacpury na Stefana Melaka oraz Hanki Sawickiej na Zofii Kossak-Szczuckiej.

za: niezalezna.pl

Reklama / Advertisement