Antysemita, który chciał podpalać synagogi, idolem Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych

Lewaków rozumem nie obejmiesz. Osławiony Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych w dzisiejszym wpisie na Facebooku zachwyca się zbuntowanym mnichem – Marcinem Lutrem. Inicjator reformacji – co jego fani zwykle chętnie przemilczaj – był również autorem traktatu “O Żydach i ich kłamstwach” (niem. Von den Jüden und iren Lügen), wydanego po raz pierwszy w 1543 r. przez drukarnię Hansa Luffta.

Jak podaje Wikipedia, Luter upatruje w Żydach przyczyny wszystkich nieszczęść, które od stuleci nękają chrześcijan. Określa Żydów jako leniwych i nieuczciwych, pisząc: “[.] zdobyli nas i nasze dobra przez ich przeklętą lichwę [.]”, po czym dodaje, że taki stan rzeczy czyni z chrześcijan żydowskich niewolników.

Traktat O Żydach i ich kłamstwach zawiera także konkretne postulaty rozprawy z Żydami, streszczające się w siedmiu punktach:

– “podpalać ich synagogi i szkoły, a co nie da się spalić, na to narzucić ziemi i przysypać, żeby żaden człowiek nie oglądał po wieki ani kamienia, ani szlaki” (daß man ihre Synagoga oder Schule mit Feur anstecke, und was nicht verbrennen will, mit Erden uberhäufe und beschütte, daß kein Mensch ein Stein oder Schlacke davon sehe ewiglich)
– “niszczyć też i burzyć ich domy” (daß man auch ihre Häuser desgleichen zebreche und zerstöre)
– “zabierać im wszystkie ich modlitewniki i Talmudy” (daß man ihnen nehme alle ihre Betbüchlin und Talmudistenna przyszłość ich rabinom pod karą śmierci zabronić nauczania” (daß man ihren Rabbinnen bei Leib und Leben verbiete, hinfurt zu lehren)
– “całkowicie odebrać żydom prawo do glejtów ochronnych” (daß man den Jüden das Geleit und Straße ganz und gar aufhebe)
– “zakazać im lichwy [.] oraz skonfiskować wszelką gotówkę, klejnoty, złoto i srebro” (daß man ihnen den Wucher verbiete [.] und nehme ihnen alle Baarschaft und Kleinod an Silber und Gold, und lege es beseit zu verwahren)
– “zmusić do zarabiania na chleb w pocie czoła” (daß man [.] lasse sie ihr Brod verdienen im Schweiß der Nasen).

REKLAMA/Advertisement