REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Antysemickie mogą być nawet lody. Rosyjska fabryka mrożonek w ogniu krytyki

1219

Rosyjska fabryka mrożonek “Sławica” z Krasnojarska została ponownie dostrzeżona przez zagraniczne media. Powodem są nowe lody, nazwane “Ubogi Żyd”. Opakowanie tego deseru jest niebiesko-białe, przypominające flagę izraelską i prezentuje również gwiazdę Dawida.

Nowy produkt został uznany za antysemicki przez członków społeczności żydowskiej, wściekłych także o slogan reklamowy”Spróbuj tego smakołyku – okazuje się, że nie jest taki biedny”. Lider żydowskiej społeczności w mieście Nabierieżnyje Czełny stwierdził, że “jest zszokowany, mówiąc najdelikatniej”.

– Przede wszystkim, gdzie widzieli tego biednego Żyda? Po drugie, kto pozwolił im urazić uczucia narodowe? – powiedział Leonid Sztajnberg na stronie informacyjnej Tatar-inform.ru.

Reklama / Advertisement

Podczas telewizyjnego wywiadu groził nawet pozwaniem fabryki, jeśli nie wstrzyma produkcji lodów. Prokuratura miejska w Krasnojarsku wszczęła nawet dochodzenie w sprawie tego, czy producent lodów używał zgodnie z prawem nazwy “Ubogi Żyd”, a flaga Izraela jest umieszczona legalnie na opakowaniu, poinformował rzecznik biura prokuratury za pośrednictwem państwowej agencji prasowej RIA Novosti.

“Sławica” z rosyjskiej republiki Tatarstan, trafiła na pierwsze strony gazet w 2016 r., gdy wyprodukowała partię lodów czekoladowych “Obamka” (Mały Obama), na których opakowaniu widniał murzyński chłopiec. Po oskarżeniach ze strony prasy zagranicznej o rasizm, lody zostały wycofane z produkcji. Wcześniej oferowano również lody “Chachoł”, co jest obraźliwym określeniem Ukraińców.

za: news.ngs.ru

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement