Antyimigracyjni Szwedzcy Demokraci z najwyższym poparciem w historii. Są też najpopularniejszą partią

W wyborach parlamentarnych, które odbyły się 9 września 2018 r. Szwedzkich Demokratów poparło 17.53 % głosującyh, jednak w maju br. w wyborach do PE już tylko 9.67 %. W tym tygodniu jednak liderzy SD mają powody do zadowolenia.

Według opublikowanego ostatniego sondażu przeprowadzonego przez Sentio ugrupowanie to osiągnęło największe poparcie w swojej historii i jest w dodatku teraz najpopopularniejszą partią z 29.1 %.

REKLAMA/Advertisement

Rządzący socjaldemokraci (Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza, SAP) mogą liczyć na poparcie jedynie 21,1 % badanych – to najniższy wynik w historii.

Sverigedemokraterna to partia polityczna, która określa się jako demokratyczna i nacjonalistyczna oraz nawiązująca do narodowego konserwatyzmu i socjaldemokratycznych idei państwa opiekuńczego. Główne postulaty SD to restryktywna polityka imigracyjna, zwalczanie przestępczości oraz sprzeciw wobec przenoszeniu ośrodków decyzyjnych poza kraj (np. do UE). Na przestrzeni ostatnich paru lat stonowała wyraźnie swoje podejście do UE i LGBT. Nie jest już zwolenniczką Swexitu, wyjścia Szwecji z Unii. Postuluje renegocjację traktatu akcesyjnego Szwecji do UE. Nadal jest przeciwna przystąpieniu Szwecji do Unii Gospodarczej i Walutowej i przyjęciu euro. Partia chce ograniczenia liczby wykonywanych aborcji. Postuluje ograniczenie prawa do przerywania ciąży na życzenie do 12. tygodnia (obecnie możliwe jest to do 18. tygodnia).

REKLAMA/Advertisement

Chociaż SD zdecydowanie krytykowało od lat to, co nazywa „lobby homoseksualnym”, władze partii twierdziły, że nie jest ona wrogo nastawiona do homoseksualistów. Åkesson wyraził wcześniej zaniepokojenie, że islamizacja Szwecji, doprowadzi w końcu do naruszenia praw tzw. mniejszości seksualnych. Latem na łamach “Expressen” Åkesson i jedna z jego zastępczyń oraz posłanka Julia Kronlid ogłosili, że popierają postulaty zakończenia pomocy finansowej dla krajów, które “nie przestrzegają najbardziej podstawowych praw człowieka”. Chodzi o państwa takie, jak Sierra Leone, Bangladesz czy Uganda, gdzie homoseksualizm może być karany nawet dożywotnim więzieniem. Liderzy SD popierają też utworzenie urzędu specjalnego wysłannika z własnym personelem, który koncentrowałby się wyłącznie na kontroli przestrzegania “praw LGBTQ”.