Ankara nie ulega naciskom USA. Erdogan: Turcja nie zrezygnuje z zakupienia rosyjskich rakiet

– Turcja w żadnym razie nie zrezygnuje z umowy w sprawie zakupienia rosyjskich rakiet przeciwlotniczych S-400 – powiedział wczoraj prezydent tego kraju Recep Tayyip Erdogan. W wywiadzie dla Kanal 24 uznał on, że zerwanie kontraktu byłoby “niemoralne”.

Umowę na dostarczenie dwóch baterii rosyjskich pocisków ziemia powietrze S-400 podpisano w grudniu 2017 roku. Stany Zjednoczone i niektóre państwa NATO uznały ten krok za lekceważenie sojuszników. Za argument podawano fakt, że rakiet tych nie będzie można włączyć systemów obronnych NATO. Odpowiedź Turcji była banalna – Sojusz nie zaproponował Ankarze alternatywy w korzystnej cenie. Wówczas informowano, że początek dostawy planowany jest na pierwszy kwartał 2020 roku.

REKLAMA/Advertisement

We wtorek Departament Stanu USA poinformował, że jeśli Turcja zakupi rosyjskie rakiety, to USA rozważą jej dalszy udział w programie wprowadzania uzbrojenia myśliwca Lockheed Martin F-35. Prezydent Erdogan potwierdził, że nie ma najmniejszych szans na wycofanie się z kontraktu.

– Sprawa jest załatwiona. Odwrotu być nie może. Nie byłoby to etyczne, byłoby to niemoralne. Nikt nie powinien nas o to prosić – powiedział prezydent Turcji.

REKLAMA/Advertisement

Co ciekawe, przywódca Turcji dodał, że jego kraj bierze pod uwagę zakup amerykańskich rakiet Patriot, ale w korzystnej dla siebie cenie i warunkach. Dodał on, że później Ankara może również podjąć negocjacje ws. nabycia rosyjskich rakiet S-500.

za: onet.pl

REKLAMA/Advertisement