REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Amerykańskie media: Pomnik Katyński zostanie na swoim miejscu. Burmistrz Fulop zmienia zdanie!

221

Jak informuje jeden z najważniejszych portali internetowych w sąsiednimstanie New York – ny.com – burmistrz Jersey City ma wycofać się z planów usunięcia Pomnika Katyńskiego i przeniesienia go o kilkadziesiąt metrów. W tej sprawie ma odbyć się referendum 11 grudnia, które zostało zorganizowane dzięki miejscowej Polonii i wbrew polskim władzom.

– Burmistrz Steve Fulop wysłał we wtorek maila do członków rady, prosząc ich o zaaprobowanie w środę zarządzenia, które uchyliłoby jego zarządzenie z 13 czerwca o przeniesieniu pomnika z Exchange Place na York Street – czytamy na portalu.

Przeciwko przeniesieniu pomnika wystąpiła część Polonii, której liderem był adwokat z Nowego Jorku Sławomir Platta. Do tej grupy dołączyli również wyborcy, którzy nie zgadzają się z polityką burmistrza Fulopa. Planom przeniesienia sprzeciwiło się również trzech radnych z Rady Miejskiej.

Reklama / Advertisement

Dzięki zebranym 6714 podpisom wyborców z Jersey City udało się zorganizować referendum, które ma odbyć się 11 grudnia. Mieszkańcy miasta mieli zdecydować czy uchylić przegłosowane przez radnych postanowienie z 13 czerwca, które potwierdza przeniesienie pomnika z obecnego miejsca na Exchange Place o 60 metrów dalej przy ulicy Nowy Jork.

Portal z Jersey City informuje, że to sam burmistrz Steven Fulop poprosił radnych miasta o przegłosowanie zarządzenia, które unieważni poprzednią decyzję o przeniesieniu monumentu. Uzasadniać to miał swoimi obawami przed konfrontacją z mieszkańcami, które mogą pokrzyżować plany jego polityki.

Włodarz miasta ma skupić się na wprowadzeniu podatku od wynagrodzeń oraz 1-procentowej daniny od przedsiębiorstw. Środki w ten sposób uzyskane miałby przeznaczyć na lokalny okręg szkolny. Głosowanie Rady Miejskiej ws. nagłego ruchu burmistrza Fulopa ma odbyć się dzisiaj, około godz. 12 czasu lokalnego.

za: radiomaryja.pl

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement