REKLAMA

Reklama

Amerykańskie bazy w Polsce? Polacy popierają ten pomysł, ale pod jednym warunkiem …

648

Jak podaje “Rzeczpospolita”, większość Polaków popiera pomysł stworzenia stałej bazy US Army na terenie naszego kraju. Ankietowani zaznaczyli jednak, że chcą takiego rozwiązania, ale nie powinno być ono finansowane z polskiego budżetu.

Za stworzeniem miejsc stałej obecności wojsk amerykańskich jest 57 proc. badanych. Z kolei niespełna 1/4 – 23 proc. jest przeciwna, a pozostali nie mają zdania w tej sprawie. “Rzeczpospolita” podaje, że pomysł ten popierają głównie ludzie młodzi w wieku od 18 do 29 lat. Za są również widzowie “Wiadomości” w TVP – 71 proc., z kolei przeciwnicy oglądają “Fakty” TVN – 28 proc. Zwolennikami są głównie osoby o prawicowych poglądach, które głosują na Zjednoczoną Prawicę – 75 proc., Kukiz’15 – 74 proc. oraz PSL – 60 proc.

REKLAMA

Ankietowani mają różne zdanie w kwestii finansowania baz z budżetu państwa i wydania na ten cel astronomicznej kwoty 2 miliardów dolarów, co zaproponował prezydent Andrzej Duda podczas swojej wizyty w Waszyngtonie. Pomysł płacenia za obecność US Army popiera 33,2 proc. badanych, a przeciwnych jest 37,8 proc.

Polakom nie podoba się również nazwa “Fort Trump”, jaką miałaby nosić amerykańska baza. 61,5 proc. respondentów uważa, że nie powinna ona nazywać się na cześć obecnego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Takie określenie popiera jedynie 11,5 proc. badanych.

Reklama

za: onet.pl

REKLAMA