REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Amerykański niszczyciel z 60 Tomahawkami u wybrzeży Syrii

668

USS Donald Cook (DDG-75) – amerykański niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke – należący do drugiej, zmodernizowanej serii Flight II – jest na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Syrii, podał serwis CNN Turk.

Okręt ma na pokładzie 60 pocisków manewrujących Tomahawk. Poza nimi niszczyciel został całkowicie zintegrowany za pomocą systemu zarządzania walką Aegis BMD, zaś jego wyposażenie w uniwersalną wyrzutnię VLS umożliwia przenoszenie do 90 pocisków antybalistycznych SM-3 Block IA, SM-3 Block IB, przeciwlotniczych SM-2, przeciwpodwodnych rakietotorped VL-ASROC oraz pocisków przeciwokrętowych Harpoon, w dowolnej konfiguracji uzależnionej od potrzeb prowadzonej operacji.

W kwietniu 2016 r. brał udział w ćwiczeniach na Bałtyku z polskim helikopterem Marynarki Wojennej, podczas których miał miejsce incydent w którym to dwa rosyjskie myśliwce przeleciały w bliskiej odległości od okrętu.

Reklama / Advertisement

Wczoraj sekretarz obrony James Mattis nie wykluczył, że Stany Zjednoczone mogą użyć siły przeciwko Syrii po doniesieniach o użyciu przez Damaszek broni chemicznej. Ostatnia nadzieją jest dzisiaj podana informacja, iż inspektorzy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons, OPCW) przyjadą do Syrii zbadać sprawę na miejscu. OPCW to organ wykonawczy konwencji o zakazie broni chemicznej, która weszła w życie w 1997 r. Organizacja odpowiedzialna jest za wdrażanie międzynarodowych przepisów regulujących i eliminowanie światowych zapasów broni chemicznej. Siedziba organizacji znajduje się w Hadze, w Holandii.

za: cnnturk.com

Reklama / Advertisement