Amerykanie zbudują w Polsce w ciągu 20 lat Polsce kilka elektrowni jądrowych. Lokalizacje obiektów na razie niejawne

– To jest kwestia zbudowania 6 do 9 gigawatów mocy elektrowni jądrowych – powiedział dzisiaj w RMF FM pełnomocnik rząd do spraw bezpieczeństwa energetycznego kraju Piotr Naimski.

Wczoraj w Waszyngtonie prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump zapowiedzieli, że Amerykanie mają budować elektrownię jądrową w Polsce. 

REKLAMA/Advertisement

– Potwierdzone zostało w rozmowie pana prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Trumpem, iż prowadzone są bliskie konkluzje i rozmowy dotyczące międzyrządowej umowy między Polską i Stanami Zjednoczonymi, która to umowa pozwoli rozpocząć projektowanie tego wielkiego przedsięwzięcia. My szukamy partnera, który zostanie z Polską i w Polsce w tej dziedzinie przez minimum 60 lat. To jest kwestia zbudowania 6 do 9 gigawatów mocy elektrowni jądrowych, które pozwolą nam przetransformować miks energetyczny w Polsce. Musimy mieć stabilnie pracujące źródła energii, które jednocześnie pozwolą nam rozwijać odnawialne źródła energii, czyli przede wszystkim wiatr i fotowoltaikę. To jest program budowy kilku reaktorów przez 20 lat. Pierwszy z nich ma być oddany w 2033 roku. Szukamy partnera, który się zaangażuje finansowo, który z nami będzie budował, a także pozostanie z nami podczas długiego okresu eksploatacji. Takich partnerów jest na świecie niewielu. Partner amerykański jest tutaj bardzo dobrym wyborem – powiedział Naimski.

Uchylił się odpowiedzi  o lokalizację i datę jej ustalenia. Z polskiej strony to “będzie dedykowany podmiot. Spółka inwestorska”. Nie wiadomo, które firmy z USA będą inwestorami.

REKLAMA/Advertisement