REKLAMA/Advertisement

Amerykanie próbowali wymusić przekazanie im irańskiego tankowca. Władze Gibraltaru zdecydowały się go wypuścić!

5895

Już od rana brytyjskie media informowały, że władze brytyjskiego terytorium zamorskiego na południowym wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego, jakim jest Gibraltar nie przedłużą nakazu zatrzymania irańskiego tankowca “Grace 1”, pływającego pod banderą panamską.

Statek został zajęty przez Royal Marines i aresztowany na początku lipca w związku z doniesieniami, że przemyca irańską ropę naftową do rafinerii w Syrii z naruszeniem sankcji UE.

REKLAMA/Advertisement

Ambasador Iranu w Wielkiej Brytanii Hamid Baeidinejad potwierdził po południu, że tankowiec został zwolniony z aresztu przez władze Gibraltaru, tweetując że statek wkrótce opuści wody Gibraltaru.

Wcześniej dzisiejszego dnia, wobec doniesień o zbliżającym się uwolnieniu statku handlowego, USA wystosowały apel o przejęcie kontroli nad statkiem „na podstawie szeregu zarzutów”, które rząd Gibraltaru obiecał rozważyć.

REKLAMA/Advertisement

Jednak sędzia Sądu Najwyższego w Gibraltarze Anthony Dudley odmówił roszczeniom amerykańskiego wniosku o przejęcie zatrzymania statku. Po uwolnieniu władze Gibraltaru opublikowały wyjaśnienie, dlaczego zwolniono ”Grace 1”, przekonując że pierwotnego aresztowania 4 lipca dokonano na podstawie „solidnych dowodów” na to, że statek zmierzał do Syrii i że otrzymano „formalne pisemne zapewnienia od rządu irańskiego, że tankowiec nie rozładuje ropy w Syrii”.

REKLAMA/Advertisement

Iran nadal jest w posiadaniu tankowca “Stena Impero”, pływającego pod brytyjską banderą, który Gwardia Rewolucyjna zatrzymała dwa tygodnie po incydencie w Gibraltarze.

za: reuters.com