Amerykanie próbowali przekupić kapitana irańskiego tankowca, by skierował statek w miejsce, w którym mogliby go przejąć

Departament Stanu USA potwierdził, że zaoferował kapitanowi irańskiego tankowca ”Adrian Darya 1” (przemianowany z ”Grace 1”) , który został zwolniony przez władze Gibraltaru, sumę kilku milionów dolarów. Brian Hook, szef wydziału Iran Action Group, wysłał wiadomość e-mail do kapitana, by skłonić go do skierowania się tam, gdzie Stany Zjednoczone mogłyby przejąć jednostkę.

Stany Zjednoczone wydały nakaz przejęcia ”Grace 1”, gdy tankowiec był jeszcze na wodach Gibraltaru, w celu skonfiskowania całego ładunku i nałożenia kary w wysokości 995 tys. USD za rzekome naruszenie sankcji. Gibraltar odrzucił jednak prośbę Waszyngtonu, powołując się na różnice między stanowiskami Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej w sprawie sankcji wobec Iranu.

REKLAMA/Advertisement

Iran poinformował w niedzielę, że ”Grace 1” (przemianowany w międzyczasie na ”Adrian Darya 1”

Raporty o próbie przekupienia pojawiły się po raz pierwszy w ”Financial Times” w środę i zostały potwierdzone przez Departament Stanu. E-maile podobno zawierały numer telefonu ministerstwa, aby kapitan mógł upewnić się, że oferta nie jest fałszywa. Pochodzący z Indii kapitan nie zainteresował się jednak hojną łapówką.

REKLAMA/Advertisement

Na Twitterze minister spraw zagranicznych Iranu oskarżył USA o „szantaż”.

USA umieściły tankowiec na czarnej liście w zeszły piątek. W oświadczeniu Departamentu Skarbu stwierdzono, że statek był używany do transportu 2,1 miliona baryłek irańskiej ropy naftowej na rzecz irańskiej Gwardii Rewolucyjnej – oddziału sił zbrojnych tego kraju, które USA określiły jako organizację terrorystyczną.

za: bbc.com

REKLAMA/Advertisement