Ambasadorowie Polski i Izraela wspólnie wydali oświadczenie potępiające działania władz Kijowa i Lwowa

Ambasadorowie Polski oraz Izraela na Ukrainie: Bartosz Cichocki oraz Joel Lion opublikowali dzisiaj wspólne oświadczenie nt. polityki historycznej władz miast Kijowa oraz Lwowa.

– Z wielkim zatroskaniem i smutkiem odnotowaliśmy, że władze różnych szczebli Ukrainy, w tym Rada Obwodu Lwowskiego oraz Państwowa Administracja Miasta Kijowa, wciąż celebrują historyczne postaci i wydarzenia, które należy raz na zawsze potępić. 24 grudnia Rada Obwodu Lwowskiego przyjęła uchwałę, która zmierza do przeznaczenia środków publicznych w 2020 roku na uczczenie pamięci nazistowskiego kolaboranta Andrija Melnyka, a także ksenofobicznego, antysemickiego i antypolskiego pisarza Iwana Lypy oraz jego syna Jurija Lypy, który jest twórcą rasistowskiej teorii ukraińskiej rasy. Ponadto 1 stycznia Państwowa Administracja Miasta Kijowa wyeksponowała na swoim gmachu baner z wizerunkiem Stepana Bandery – czytamy w komunikacie.

REKLAMA/Advertisement

– Pamiętając o naszych niewinnych braciach i siostrach zamordowanych w latach 1939–1945 na okupowanych terytoriach Polski, które obecnie stanowią część Ukrainy, my, Ambasadorowie Polski i Izraela, uważamy, że wynoszenie do chwały osób, które aktywnie promowały czystki etniczne, jest obrazą, która przynosi efekt przeciwny do zamierzonego w walce z antysemityzmem i w procesie pojednania naszych Narodów – piszą dyplomaci. –  Obecnie nasze rządy dokładają najwyższych starań, aby przeciwdziałać kolejnym atakom wobec Żydów, które mają miejsce w różnych krajach, a także aby zapobiec próbom fałszowania historii drugiej wojny światowej. Dlatego oczekujemy, że także Rada Obwodu Lwowskiego i Państwowa Administracja Miasta Kijowa przyłączą się do dialogu w celu poszukiwania prawdy. Z naszej strony jesteśmy gotowi ułatwiać współpracę z odpowiednimi instytucjami w Izraelu i Polsce, w tym z Yad Vashem i Instytutem Pamięci Narodowej.

Z wielkim zatroskaniem i smutkiem odnotowaliśmy, że władze różnych szczebli Ukrainy, w tym Rada Obwodu Lwowskiego oraz…

REKLAMA/Advertisement

Gepostet von Посольство Республіки Польща у Києві / Ambasada RP w Kijowie am Donnerstag, 2. Januar 2020

Bandery specjalnie przedstawiać nie trzeba. Andrij Melnyk był przewodniczącym Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) (1938-1940), zaś po rozłamie w roku 1940 – frakcji melnykowców (OUN-M), od 1947 r. dożywotnim przewodniczącym OUN-M. Melnykowcy w 1941 r. zorganizowali „grupy pochodne OUN”, mające na celu przejmowanie władzy na terenach opanowanych przez armię niemiecką. W lutym 1942 r.  pomagali w utworzeniu kolaboracyjnej Ukraińskiej Policji Pomocniczej, która szczególnie mocno udzielała się w egzekucjach ludności żydowskiej oraz zapewniała część obsady obozów koncentracyjnych. Ukraińska Policja Pomocnicza wzięła udział w aresztowaniach polskiej inteligencji w Stanisławowie. We Lwowie na przełomie lutego i marca 1944 r. ukraińscy policjanci dokonali szeregu zabójstw Polaków, aby zdobyć polskie dokumenty umożliwiające im ucieczkę i nowe życie na Zachodzie. Melnykowcy mieli też znaczny udział w tworzeniu 14 Dywizji Grenadierów Waffen SS (Waffen SS-Galizien).

Jurij Łypa był twórcą koncepcji znanej pod nazwą „doktryny czarnomorskiej”. Sprzeciwiał się koncepcjom sojuszy Ukrainy z Rosją, Niemcami czy Polską. Zajmował się praktyczną eugeniką i zwracał szczególną uwagę na rolę kobiet. Argumentował, że „fizyczna miłość do Ukraińców i fizyczna nienawiść do cudzoziemców” jest obowiązkiem Ukrainki.  W swoim eseju z 1936 r. „Rasa ukraińska” Łypa argumentował, że każda kobieta musi się pobrać. Małżeństwo jest obowiązkiem kobiet. Pomaganie jej w tym zadaniu jest obowiązkiem państwa.

REKLAMA/Advertisement

– Musimy zdać sobie sprawę, że 300 owulacji każdej ukraińskiej kobiety, a także 1500 wytrysków każdego ukraińskiego mężczyzny to te same zasoby narodowe, co, powiedzmy, zasoby energetyczne oraz złoża żelaza, węgla lub ropy naftowej. Państwo musi odnosić się do życia seksualnego [swoich obywateli] w taki sam sposób, jak do innych spraw – zgodnie ze swoimi tradycjami i kulturą – pisał Łypa.

Aby osiągnąć te cele, postulował aby przyszłe państwo ukraińskie wtrącało się w najbardziej intymne aspekty życia swoich obywateli.

– W celu utrzymania tego porządku życia będą doradcy seksualni i eugeniczni, sądy i trybunały seksualne – wzywał.