Ambasador RP naciskała na … ukaranie prezesa Związku Polaków na Litwie!? Będzie dyplomatyczny skandal?

Jak informuje litewski portal L24.lt ambasador RP w tym kraju Urszula Doroszewska miała naciskać na przewodniczącego litewskiego parlamentu Viktorasa Pranckietisa, aby ten sprawił, by komisja etyki ukarała Michała Mackiewicza – prezesa Związku Polaków na Litwie.

Portal określa zachowanie polskiej dyplomatki mianem “”dyplomatycznego zgrzytu” i nazywa ją “nieuprawnioną ingerencją w prace litewskiego parlamentu”. Przed wyborami na nowego prezesa ZPL Doroszewska spotkała się z Mackiewiczem i miała go przekonywać do rezygnacji z ubiegania się o funkcję prezesa.

REKLAMA/Advertisement

Wiąże się to z nieprawidłowościami wykrytymi w funkcjonowaniu organizacji przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie. Złożyła ona doniesienie do prokuratury, zastrzeżenia dotyczą problemów z rozliczeniami środków za “Naszą Gazetę”, jakie w latach 2014-2016 otrzymał ZPL. Fundacja kwestionuje ponad 120 faktur dotyczących druku czasopisma. W roku 2014 zakwestionowano 21 faktur, a w kolejnych latach rosła ich liczba – 45 w 2015 roku i 50 w 2016. Dotacja w tym okresie wyniosła 340 114,00 zł, a środki niewykorzystane zgodnie z umową liczyły 340 114,00 zł. Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie podała również, że ZPL miał otrzymać wyższe dotacje przy zwiększeniu nakładu gazety, a ten przez wspomniane trzy lata nie zmienił się i wynosił 100 egzemplarzy.

Na zachowanie ambasador Urszuli Doroszewskiej i działania Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie zareagowało 5 europosłów, w tym także z PiS, którzy zwrócili się do premiera Mateusza Morawieckiego. Politycy uznali, że z niepokojem i oburzeniem przyjmują informację o zachowaniu ambasador “wymierzonym w autonomię i samostanowienie największej polskiej organizacji w Republice Litewskiej, poprzez nieuprawnioną próbę wpłynięcia na demokratyczne wybory w ZPL”.

REKLAMA/Advertisement

za: DoRzeczy.pl