Ambasador RP w Izraelu napadnięty na ulicy. Agresywny Żyd bił go, krzycząc “Polak, Polak!”

Jak informuje dzisiaj rano portal Ynet, należący do dziennika “Yedioth Ahronot”, wczoraj po południu doszło w Tel-Awiwie, w pobliżu polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego, do napadu na Marka Magierowskiego – ambasadora RP w Izraelu.

Gdy polski urzędnik szedł ulicą zaatakował go agresywny mężczyzna, uderzając go i krzycząc wściekle i mało zrozumiale, najpewniej obelgi. Oszołomiony ambasador powiedział, że wszystko, co mógł zrozumieć z krzyków, to „Polak, Polak”. Dziennik “Haaretz” podał, że 65-letni napastnik pluł na polskiego dyplomatę.

REKLAMA/Advertisement

Leżymy plackiem przed Przedsiębiorstwem Holokaust. PiS zdjął z porządku obrad Sejmu projekt ustawy Anty-447

REKLAMA/Advertisement

Polacy natychmiast złożyli skargę do izraelskiej policji, a ambasador oficjalną skargę do tamtejszego MSZ. Dzięki temu, że świadkom udało się sfotografować mężczyznę i jego pojazd, w ciągu niespełna półtorej godziny po ataku policja w Tel Awiwie aresztowała napastnika i zabrała go na przesłuchanie.

– Rasistowski atak na polskiego ambasadora w Izraelu – Marka Magierowskiego jest sytuacją niedopuszczalną. Nie ma naszej zgody na jakiekolwiek akty ksenofobii, zarówno wobec dyplomatów, jak i pozostałych obywateli – skomentował atak na Twitterze premier.

REKLAMA/Advertisement

WAŻNE! Jeśli obchodzi Cię sprawa ustawy 447, posłuchaj apelu szefa Stowarzyszenia Marsz Niepodległości [WIDEO]

 

Dyplomata w latach 2015–2017 był dyrektorem Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, w latach 2017–2018 podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Od 25 czerwca 2018 r. sprawuje funkcję ambasadora RP w Izraelu. Magierowski w styczniu b.r. reagował na słowa p. o. ministra spraw zagranicznych Izraela Israela Katza, który stwierdził w swoim antypolskim zacietrzewieniu, że “Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”.

REKLAMA/Advertisement

– Jest czymś zdumiewającym, że nowo mianowany minister spraw zagranicznych Izraela przytacza tak haniebną i rasistowską ocenę. To całkowicie niedopuszczalne – napisał Magierowski na Twitterze.

Półtora miesiąca temu Magierowski ogłosił we wpisie na Twitterze wyjaśnił, na czym polegać będzie akcja przygotowana przez ambasadę dla najmłodszych obywateli Izraela.

– Owszem, to dość niekonwencjonalny pomysł na promocję w Izraelu, ale za to jaki zasięg! Śpiochy z napisem „Polin. Ken!” zamierzamy wręczać w prezencie wybranym, świeżo upieczonym rodzicom. Mazel tow! – czytamy w poście opublikowanym w mediach społecznościowych przez ambasadora.

za: ynet.co.il
haaretz.com