Ambasador Federacji Rosyjskiej w Libanie: Rosja będzie bronić Syrii, a obiekty ostrzeliwujące będą celami kontrataku

Ambasador Rosji w Libanie, Aleksander Zasypkin, zapowiedział wieczorem w telewizji Al Manar że wszystkie amerykańskie pociski wystrzelone w kierunku Syrii zostaną zestrzelone, a wyrzutnie będą celem kontrataku rosyjskiego, co może “spowodować znaczną eskalację wojny w Syrii”.

Dyplomata stwierdził, że nawiązuje do oświadczenia rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i szefa sztabu rosyjskich sił zbrojnych. Służba prasowa rosyjskiego wojska informowała już 13 marca, że ​​odpowie na każdy amerykański atak na Syrię, atakując wszelkie pociski i wyrzutnie uczestniczące w takim ataku. Rosja jest najpotężniejszym sojusznikiem Syrii, rządzonej przez prezydenta Baszara Assada.

REKLAMA/Advertisement

– Dlatego starcie należy wykluczyć a my jesteśmy gotowi na negocjacje – ogłosił ambasador mówiąc płynnym arabskim.

Rosja zablokowała w ostatnich godzinach na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji USA w sprawie wprowadzenia nowego mechanizmu badania przypadków ataków chemicznych w Syrii. Chiny wstrzymały się od głosu.

REKLAMA/Advertisement

Prezydent USA Donald Trump odwołał we wtorek zaplanowaną podróż do Ameryki Łacińskiej, aby w tym tygodniu skoncentrować się na reakcji na incydent w Syrii, informował Biały Dom. Trump w poniedziałek mówił o szybkiej, zdecydowanej reakcji na rzekomy atak chemiczny, o który obwinia się siły rządowe.

Al Manar (Latarnia) to libańska stacja telewizyjna związana z Hezbollahem. Stacja powstała w 1991 r. w biednej dzielnicy Bejrutu. Początkowo była to mała lokalna telewizja, ale rozwijała się błyskawicznie i w 1997 r. została zarejestrowana jako Libańska Grupa Medialna. Nadaje non stop i jest drugą po katarskiej Al-Dżazirze najchętniej oglądaną stacją w świecie arabskim. Stacja finansowana jest głównie przez Iran.

REKLAMA/Advertisement

za: almanar.com.lb