REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Alternatywa dla Niemiec wysuwa się na drugie miejsce w najnowszym sondażu

412

Sondaż “Deutschlandtrend” opublikowany w piątek przez telewizję ARD wykazuje, iż Alternatywa dla Niemiec (AfD) zebrałaby 18% głosów, gdyby w niedzielę odbyły się wybory do Bundestagu, co czyni z niej drugą najsilniejszą partię w kraju po chadekach.

Chrześcijańscy Demokraci (CDU) – ugrupowanie kanclerz Merkel i jej siostrzana partia z Bawarii – Chrześcijańska Unia Społeczna (CSU) otrzymałyby 28 % głosów. To najgorszy wynik w historii prowadzenia sondażu “Deutschlandtrend” od 1997 roku. Na SPD zagłosowałoby 17% głosów, co daje socjaldemokratom trzecie miejsce.

9 % respondentów ankiety głosowałoby na liberalne FDP, podczas gdy skrajna lewica (Die Linke) otrzymałaby 10 % głosów, a Zieloni – 15 %. Koalicyjny rząd CDU/CSU i SPD dostałby 45% głosów, co oznacza że ​​rząd większościowy koalicji w obecnym kształcie nie byłby możliwy.

Reklama / Advertisement

W porównaniu do poprzedniego sondażu “Deutschlandtrend” z 6 września, CDu/CSU i SPD tracą po jednym punkcie procentowym, AfD zyskuje dwa punkty procentowe, podczas gdy Zieloni i FDP – jeden. Udział Lewicy pozostał taki sam.

za: thelocal.de

Reklama / Advertisement