Alternatywa dla Niemiec procesuje się z jedną z założycielek partii

Alternatywa dla Niemiec (AfD) złożyła pozew przeciwko jednej z założycielek partii – Frauke Petry w sporze dotyczącym brandingu, donosi dziennik “Bild”.

– AfD pozwała mnie w sądzie w Monachium, aby odebrać prawo do logotypu, który zarejestrowałam dla Partii Błekitnej – powiedział Petry “Bild”.

REKLAMA/Advertisement

Rzecznik sądu w Monachium potwierdził pozew. W styczniu logo zostało zarejestrowane w urzędzie patentowym w Monachium.

Rzecznik AfD Christian Lüth powiedział “Bildowi”, że partia pozwała Petry aby uniemożliwić jej czerpanie korzyści z reputacji AfD.

REKLAMA/Advertisement

– Nasze logo i podobne oznaczenia lub kolory są chronione. Chcemy uniemożliwić imitatoromwykorzystywanie osiagniec naszej partii i oszukiwanie społeczeństwa – powiedział.

Frauke Petry została wybrana liderką Alternatywy dla Niemiec w lipcu 2015 r. Jednak wewnętrzne spory w AfD w okresie poprzedzającym wybory federalne w 2017 r. skłoniły ją do ustąpienia. Zastąpił ją na stanowisku Björn Höcke. Petry i Höcke próbowali wykluczyć się nawzajem z partii, a Petry oskarżyła potem Höcke’go i jego zwolenników o bycie ekstremistami. Jednak Petry zdecydowała, że nadal będzie kandydować w wyborach do Bundestagu. W okresie poprzedzającym wybory Petry zarejestrowała stronę internetową i Partię Błękitną (Die blaue Partei). Opuściła AfD natychmiast po tym, jak została wybrana we wrześniu 2017 r., ale ogłosiła, że będzie posłanką niezależną. Zmieniło się to w październiku kiedy oficjalnie ogłosiła założenie Partii Błękitnej. Petry została pierwszą członkinią Partii Niebieskiej w Bundestagu, a ze względu na jej podwójny mandat również pierwszą w Landtagu w Saksonii. Wkrótce dołączył do niej jej mąż Marcus Pretzell, przedstawiciel w Landtagu Nadrenii Północnej-Westfalii oraz trzej inni przedstawiciele z tego landu: Alexander Langguth, Frank Neppe i Anette Schultner.

REKLAMA/Advertisement

za: dw.com