Al-Assad: Turcja wykorzystuje uchodźców do szantażowania Europy

– Ankara wykorzystuje uchodźców do szantażowania Europy – powiedział prezydent Syrii Baszszar al-Assad w wywiadzie dla kanału Rossija24.

– Władze syryjskie są gotowe do przywrócenia stosunków z Turcją, jeśli prezydent Recep Tayyip Erdogan przestanie wspierać terrorystów – tłumaczył.

Stosunki dyplomatyczne między oboma krajami zostały mocno ograniczone, gdy wybuchła wojna domowa w Syrii a Turcja kilkukrotnie interweniował. Według al-Assada mimo to, w ciągu ostatnich dwóch lat odbyły się spotkania syryjskich i tureckich przedstawicieli służb specjalnych.

– Naszym wspólnym celem z Rosją jest rezygnacja Turcji ze wsparcia terrorystów i przywrócenie jej do naturalnej pozycji – powiedział prezydent. – Nie możemy osiągnąć takiego wyniku, gdy Erdogan wspiera terrorystów. Konieczne jest przestać korzystać z terrorystów, wtedy sytuacja powróci do poprzedniego stanu. Nie ma wrogości między narodami, a napięcie jest związane z interesami politycznymi.

Jeśli jednak Amerykanie i Turcy nie opuszczą Syrii w wyniku rosyjsko-tureckich negocjacji, Syryjczycy użyją siły, zapowiedział syryjski przywódca.

REKLAMA/Advertisement