Aktywistka Obywateli RP o Pielgrzymce Kibiców: Twarze pijane wódą i chrześcijańską nienawiścią bliźniego [WIDEO]

Co najmniej 5 tysięcy kibiców dotarło wczoraj na Jasną Górę, gdzie odbyła się dziesiąta Ogólnopolska Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców, tym razem pod hasłem “Dla Niepodległej”.

– Sympatycy drużyn sportowych modlą się razem, niezależnie od klubowych podziałów – stwierdził w radiowej “Jedynce” duszpasterz środowisk kibicowskich, salezjanin ks. Jarosław Wąsowicz.

– Kiedy zaczynaliśmy nasze pielgrzymowanie byliśmy inni, my kibice i inna była Polska, ale ten sam był Bóg, On się nie zmieniał, nie zmieniają się Jego ewangeliczne zasady, On jest dla nas, z Nim możemy zmieniać nas samych – mówił potem w czasie kazania.

– Kibice, inaczej niż to jest przedstawiane w większości mediów, to grupa, która jednoczy się w wielu działaniach i postawach – dodał, jak podaje TVP Info. – Uczestniczymy nie tylko w tej pielgrzymce. Podejmujemy wiele akcji charytatywnych, o których niestety mało się mówi. Jesteśmy razem w różnych ważnych momentach, jak choćby w czasie pogrzebów żołnierzy wyklętych, zbieramy dary dla biednych i potrzebujących, oddajemy honorowo krew.

Jak można było się spodziewać, pielgrzymka wywołała wściekłość środowisk liberalnych i lewicowych. Aktywistka Obywateli RP – Ewka Błaszczyk tak ją skomentowała:

– Co by tu w drodze spod Jasnej Góry do Warszawy, w ciepłym i bezpiecznym IC… Nie słychać już petard i bluzgów, nie widać ognia i wykrzywionych nienawiścią twarzy pielgrzymów pod murami klasztoru, pod krzyżem i figurą Matki Boskiej. Poświęcone przez paulinów szaliki owinięte na twarzach pijanych wódą i chrześcijańską nienawiścią bliźniego. Brud i splugawienie wartości dużo bardziej dojmujące niż 11 listopada 2017 w Warszawie [“My chcemy Boga!”]. Wszystko wśród szeleszczących między kibicami sutann. Dużo smutku i bezradności.

Rozpacza również “Wyborcza”:

– Kilkanaście osób ze stowarzyszeń Obywatele RP i Demokratyczna RP stało na błoniach klasztoru z transparentami “Chrześcijaństwo to nie nienawiść”, “Moją Ojczyzną jest człowieczeństwo” i “Tu są granice przyzwoitości”. Był to protest przeciwko ceremonii kończącej pielgrzymkę, podczas której na murach klasztoru rozwieszane są kibicowskie banery i wystrzeliwane są race. W tym roku rozwieszono m.in. transparent z krzyżem celtyckim i wykrzykiwano rasistowskie hasła. Grupa kibiców podeszła do protestujących i zaczęła ich zaczepiać, jednak ci milczeli. To musiało sprowokować ultrasów, którzy racami podpalili jeden z trzymanych transparentów i zaczęli szarpać demonstrantów. Z pozostałości banerów kibice rozpalili ognisk.

REKLAMA/Advertisement

REKLAMA/Advertisement