REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Afrykanerzy badają możliwość osiedlenia się na Węgrzech. Przyjął ich lider nacjonalistycznej partii

486

– To moment historyczny – tak oto burmistrz miasta Ásotthalom na Węgrzech, László Toroczkai, opisał pierwszą wizytę delegacji afrykanerskich farmerów, która niedawno tam przybyła by zbadać możliwość osiedlenia się.

László Toroczkai to założyciel HVIM (Ruchu Młodzieżowego 64 Komitetów) postulującego rewizje traktatu z Trianon, który po I wojnie światowej okroił Węgry o 2/3. Na początku 2015 roku z jego inicjatywy powstał po raz pierwszy pomysł o zbudowaniu ogrodzenia wzdłuż południowej granicy Węgier, które miałoby na celu zatrzymanie fali uchodźców przekraczających nielegalnie granice. W 2013 roku wybrano go burmistrzem Ásotthalom, a latem 2016 r. został członkiem zarządu głównego Jobbiku – Ruchu na Rzecz Lepszych Węgier a potem wiceprezesem partii. Jednak spory w łonie ugrupowania spowodowały izz w ostatnich tygodniach doszło do rozłamu. Krótko przed wizytą gości z RPA odbył się kongres założycielski nowej partii – Mi Hazánk (Moja Ojczyzna), na której czele stanął burmistrz Toroczkai. Był on gościem Marszu Niepodległości dwukrotnie: w 2015 i w 2017 r.

– Po długich przygotowaniach przybyła pierwsza delegacja Burów z Południowej Afryki – ogłosił na Facebooku Toroczkai.

Publikując swoje zdjęcie z trzema farmerami (w tym jedną kobietą), Toroczkai napisał, że “przeprowadzamy tutaj inspekcję granicy [w pobliżu jego miasta przyp. red.], ale dyskutujemy także o możliwościach gospodarczych – przede wszystkim współpracy rolnej i większej wymianie afrykanersko-węgierskiej oraz o sprawach politycznych.

– Dziesiątki tysięcy Burów szuka nowego domu na świecie z powodu skrajnego rasizmu, dyskryminacji i nie dającego się utrzymać bezpieczeństwa publicznego, a Europa [UE] jest wspólnikiem [w tworzeniu tej sytuacji – przyp. red.] – kontynuował . – Chciałbym, aby nasz kraj był [pierwszym] w Unii Europejskiej, który zacznie oferować im schronienie w przyszłości, ponieważ mają oni europejskie korzenie i są prześladowanymi chrześcijanami.

ParkerShop.pl: Zestawy Parker Urban już od 199 zł

Dziennik Narodowy poleca