Europarlament przyjął rezolucję ws. afrofobii. Zgodnie poparli ją posłowie PiS i PO

We wtorek Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą Unię Europejską i państwa członkowskie do opracowania polityki antyrasistowskiej wobec osób pochodzenia afrykańskiego. Rezolucja została przyjęta 535 głosami za, przy 80 głosach przeciw i 44 wstrzymujących się.

Parlament Europejski wezwał władze unijne i krajowe do opracowania polityki zmiany podejściu do edukacji, mieszkalnictwa, zdrowia, wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych, udziału w życiu politycznym,  promowania i wspierania zatrudnienia,. Rezolucja zachęca państwa i instytucje UE do zmiany dotychczasowych niesprawiedliwości i zbrodni przeciwko ludzkości w ramach europejskiego kolonializmu.

REKLAMA/Advertisement

Mówiąc o rosnącej liczbie ataków afrofobicznych, europosłowie wezwali Komisję Europejską i państwa członkowskie UE do uznania rasistowskich, dyskryminujących i ksenofobicznych działań wobec Afro-Europejczyków. W rezolucji podkreślono również złe traktowanie osób pochodzenia afrykańskiego w aresztach policyjnych, wskazując na stosowanie profilowania rasowego i etnicznego w egzekwowaniu prawa karnego, środków zwalczania terroryzmu i kontroli imigracyjnej.

Posłowie zasugerowali, aby państwa członkowskie publicznie przeprosiły i zwróciły skradzione dzieła sztuki do swoich krajów pochodzenia. Parlament wezwał również kraje UE do odtajnienia swoich archiwów kolonialnych i przedstawienia szerokiego spojrzenia na kolonializm i niewolnictwo w swoich programach edukacyjnych.

REKLAMA/Advertisement

Pełen tekst rezolucji dostępny jest tutaj: LINK

Europosłowie z Polski gremialnie poparli rezolucję, bez względu na to czy są przedstawicielami PiS czy PO. Wyniki można sprawdzić tutaj: LINK

Z poparcia wyłamali się jedynie: Robert Iwaszkiewicz, Michał Marusik, Dobromir Sośnierz, Stanisław Żołtek. Marek Jurek wstrzymał się od głosu.Bogusław Sonik, Krystyna Łybacka, Jarosław Wałęsa nie brali udziału w głosowaniu.