,,Aby przywrócić ich pamięć, aby dać im szansę chrześcijańskiego pogrzebu” [WIDEO]

Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji w całej Polsce odbywają się m.in. biegi Tropem Wilczym oraz innego rodzaju uroczystości. Są jednak tacy, którzy cały rok badają losy żołnierzy niezłomnych, starając się odnajdywać szczątki pomordowanych, aby przywrócić im pamięć. W piątek w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja poświęcona aspektom poszukiwawczo-archeologicznym.

– To jest praca na dziesiątki lat, dlatego staramy się, aby te badania genetyczne przyśpieszyć – powiedziała nam dr Alicja Paczoska-Hauke, pracownik bydgoskiego IPN, która uczestniczyła w ekshumacjach szczątków.

REKLAMA/Advertisement

Jest to trochę wyścig z czasem, bowiem poszukiwanie szczątków, aby móc później dokonać po kilkudziesięciu latach chrześcijańskiego pogrzebu, o nie tylko praca w celu budowania naszej świadomości historycznej, ale też szczególnie ważna rzecz dla rodzin.

– Rodziny i członkowie rodzin tych, którzy zginęli odchodzą – podkreśla Paczoska-Hauke.

REKLAMA/Advertisement

Jeżeli chodzi o ofiary z okresu powojennego, to w naszym regionie na zidentyfikowanie i odnalezienie oczekuje kilkaset osób.

Piątkowa konferencja poruszyła szereg zagadnień związanych z poszukiwaniem pomordowanych, bowiem jest to proces dość rozległy, obejmujący nie tylko zagadnienia badawcze, ale też aspekty prawne, bowiem poszukiwania odbywają się, jak w przypadku cmentarzu na Kcyńskiej, na terenie cmentarzy.

REKLAMA/Advertisement

– Nie jest możliwe, aby taką pracę wykonywali tylko historycy, tutaj trzeba bardzo dobrej współpracy z archeologami, antropologami, medykami, z rodzinami, również z dziennikarzami, którzy przez to, że nagłaśniają, że poszukujemy danych osób, bo potem zgłaszają się do nas świadkowie tego co tam się działo – tłumaczy dr Alicja Paczoska-Hauke.

W bieżącym roku IPN planuje dwie ekshumacje na Kcyńskiej, w związku z podejrzeniami o możliwym spoczynku dwóch osób.

Dr Alicja Paczoska-Hauke będzie prelegentka na trzecim seminarium o Żołnierzach Wyklętych, które odbędzie się 17 marca o godzinie 17:00 w Domu Polskim, z inicjatywy radnej Grażyny Szabelskiej. Portal Kujawski zaprasza jako patron medialny.

Ł.R.