Abp Jędraszewski w Auschwitz: O. Kolbe umierając, dał świadectwo o swojej wierze w Boga, który jest miłością i daje nadzieję życia wiecznego [WIDEO]

– Chcę mówić o Ojczyźnie wyznaczonej przez obecność chrześcijan, przez obecność męczenników – mówił w swojej homilii podczas Mszy św. z okazji 78. rocznicy śmierci św. Maksymiliana M. Kolbego, odprawianej przy ołtarzu polowym na Placu Apelowym przy Bloku 11 b. niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, arcybiskup Marek Jędraszewski.

– Konzentrazionslager Auschwitz był miejscem odmowy Boga: przekonanie wielu, że jeśli na ziemi zaistniało takie piekło jak Auschwitz, to Boga nie ma. Naprzeciw tej wielopłaszczyznowej odmowie, jaka składa się na rzeczywistość obozu, ojciec Maksymilian Maria Kolbe pojawia się jako świadek (…) Ojciec Maksymilian słuchał Chrystusa, był z prawdy Bożej, prawdy Chrystusowej. Dał świadectwo o swoim Mistrzu i Panu. Umierając, dał świadectwo o swojej wierze w Boga, który jest miłością i daje nadzieję życia wiecznego.

REKLAMA/Advertisement

Arcybiskup mówił również o wolności.

– Wolność autentyczna nie jest absolutną wolnością, sprowadzoną do hasła: „róbta, co chceta” (…) Wolność musi być rzeczywistością przenikniętą przez rozum, zgodnie z tym, o czym mówi nam w głębi naszych serc prawo naturalne – czyń dobro, a unikaj zła. Tylko taka wolność jest wolnością autentyczną – tłumaczył.

REKLAMA/Advertisement