REKLAMA

Reklama

Abp Chaput o postawie Watykanu: “Brak nazwania prawdziwego problemu; drapieżnego homoseksualizmu”

287

– Wielu biskupów jest – mówiąc łagodnie – sfrustrowanych działaniami Rzymu, jego niechęcią do uznania prawdziwej natury i skali problemu nadużyć – powiedział amerykański arcybiskup Charles Chaput w przemówieniu do studentów na Uniwersytecie Pontyfikalnym Josephinum w Ohio. Według duchownego, to “drapieżny homoseksualizm”, a nie klerykalizm –  jak przedstawia to papież Franciszek i jego otoczenie jest przyczyną wielkiego problemu.

– Wielu biskupów jest – mówiąc łagodnie – sfrustrowanych działaniami Rzymu, jego niechęcią do uznania prawdziwej natury i skali problemu nadużyć (…) klerykalizm może być czynnikiem w sprawach nadużyć nieletnich, ale żaden z rodziców jakich znam – a wiele od nich słyszę – postrzega go jako główną przyczynę. Brak nazwania prawdziwego problemu; drapieżnego homoseksualizmu i niepowodzenie w wykorzenieniu go z życia Kościoła jest zwodzeniem samego siebie – mówił hierarcha i podkreślił, że Bóg jest nadzieją odnowy Kościoła.

– Darem tego momentu, błogosławieństwem oddziału Kościoła od państwa jest to, że jako uczniowie Jezusa Chrystusa jesteśmy prześwietlani przez dzisiejszy świat, nawet jeżeli potykamy się i upadamy. Dzięki świadectwu wiernych, którzy ufają, służą i trwają w Jego miłości – pomimo naszych wszystkich porażek i słabości – Bóg uczyni ewangelię nową i bardziej promienną. Historia jest zapisem tego cyklu, powtarzającego się raz za razem. Bóg nie przegrywa – dodał.

Reklama

Reklama

Arcybiskup Filadelfii, który jest również wiceprzewodniczącym komisji amerykańskiego episkopatu ds. świeckich, rodziny i młodzieży powiedział, że w świetle ujawnionych skandali można powiedzieć, że żyjemy w mrocznych czasach. Zdaniem duchownego skutkiem słusznego gniewu powinna być pokora i miłość wzorem św. Katarzyny ze Sieny, która swoją wytrwałością skłoniła papieża do powrotu do Rzymu z Awinionu.

– Bóg chce od nas, byśmy Jego Duchem nie tylko odnowili oblicze ziemi, ale byśmy naszym życiem odnowili również serce Kościoła, aby na nowo stał się on młody i piękny, aby mógł jaśnieć Jego miłością. Takie jest nasze zadanie – mówił arcybiskup i dodał, że świeccy powinni być odpowiedzialni za misję Kościoła.

za: pch24.pl

REKLAMA