REKLAMA

Reklama

Abp Aleppo: Jeśli nas kochacie, nie przyjmujcie uchodźców w Europie!

349

– Jeśli nas kochacie i troszczycie się o nas, jeśli wam na nas zależy, a wiem, że tak, to proszę, nie przyjmujcie uchodźców tutaj, w Europie, ale pomagajcie nam w miejscach, w których żyjemy i przekazujemy chrześcijaństwo od 2000 lat, z pokolenia na pokolenie – powiedział w wywiadzie dla polskiej edycji katolickiego, międzynarodowego portalu internetowego Aleteia.org arcybiskup Aleppo Jean-Clément Jeanbart, syryjski duchowny melchicki.

Arcybiskup Jeanbart jest duchownym Greckiego Melchickiego Kościoła Katolickiego – jednego z katolickich Kościołów wschodnich, działającego pierwotnie na terenie starożytnych patriarchatów Antiochii, Jerozolimy i Aleksandrii, a obecnie również wśród diaspory wiernych w Europie i w obu Amerykach. Kościół ten jest w łączności z Rzymem od XVII wieku.

– Przyszłość i rozwój chrześcijaństwa w tym rejonie na Bliskim Wschodzie stanęła pod wielkim znakiem zapytania. ISIS celowo i systematycznie mordowało, tak jak już wspomniałem, tysiące chrześcijan, ale też inne mniejszości religijne. Do tego nieznany jest los tysięcy osób uciekających przed śmiercią, mam na myśli m.in. całe rodziny – mówił arcybiskup.

Reklama

Reklama

Dziękował jednocześnie za pomoc humanitarną i duchową, jaką zapewniają Polacy prześladowanym w rejonie chrześcijanom.

– (…) otrzymuję wiele dobrego dla moich braci i sióstr w Syrii. Jestem bardzo wdzięczny. Jesteście niezwykli w swoim oddaniu, pomocy i pamięci dla nas, udręczonych wojną i prześladowaniami. Kocham was i jestem wdzięczny Bogu za waszą otwartość serc – przyznał.

Arcybiskup Aleppo do Polaków: Jesteście niezwykli w swoim oddaniu i pomocy. Kocham was

REKLAMA