Irański Korpus Strażników Rewolucji przechwycił brytyjski statek. W Londynie zwołano sztab kryzysowy

Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) poinformował za pośrednictwem państwowej agencji prasowej IRNA, że jego siły morskie zajęły brytyjski tankowiec “Stena Impero” w Cieśninie Ormuz.

W komunikacie oświadczono, że powodem było łamanie zasad i przepisów morskich w Zatoce Perskiej. Stwierdzono, że statek został odeskortowany na irańskie wody przybrzeżne w prowincji Hormuzgan i przekazany pod nadzór Organizacji Portów i Morskich „w celu przeprowadzenia dalszych procedur prawnych i dochodzeń”. Na pokładzie znajdowało się 23 członków załogi.

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej to jedna z dwóch gałęzi irańskich sił zbrojnych, obok Armii Islamskiej Republiki Iranu. Według irańskiej konstytucji armia odpowiedzialna jest za obronę granic i porządku wewnętrznego Iranu, podczas gdy Korpus odpowiedzialny jest za obronę rewolucji islamskiej i jej osiągnięć.

W Londynie brytyjskie ministerstwo obrony stwierdziło w oświadczeniu, że „pilnie szuka dalszych informacji i ocenia sytuację w następstwie doniesień o incydencie w Zatoce”.

REKLAMA/Advertisement

Firma, która jest właścicielem tankowca, poinformowała że statek został przejęty przez „niezidentyfikowane małe łodzie” i helikopter w Cieśninie Ormuz, podał Reuters.

– Obecnie nie jesteśmy w stanie skontaktować się ze statkiem, który zmierza teraz na północ w kierunku Iranu – podała spółka. Stwierdzono, że nie zgłoszono żadnych obrażeń u członków załogi.

REKLAMA/Advertisement

Wczoraj Amerykanie donieśli o zestrzeleniu irańskiego drona, czemu zaprzeczają Irańczycy. Prezydent Donald Trump powiedział dzisiaj, że „nie ma wątpliwości”, że okręt wojenny USA zniszczył irańską maszynę. Brytyjczycy w ostatnich dniach kolejno wysłali w rejon Zatoki Perskiej trzy okręty wojenne. Ponad tydzień temu irański tankowiec został aresztowany w pobliżu brytyjskiego Gibraltaru.

Ok. 21.00 w Londynie zebrał się rządowy sztab kryzysowy. Brytyjczycy lakonicznie poinformowali, że “szykują odpowiedź”.

za: irna.ir

REKLAMA/Advertisement