REKLAMA

REKLAMA

9 % cypryjskich wyborców poparło nacjonalistów z Narodowego Frontu Ludowego

193

9 % cypryjskich wyborców oddało głosy na listę Narodowego Frontu Ludowego (Ethniko Laiko Metopo, ELAM), wynika z sondaży exit polls.

W zeszłym roku w pierwszej turze wyborów prezydenckich przywódcę ELAM – Christosa Christou (na zdjęciu) poparło niemal 6 % wyborców. Pięć lat wcześniej wystawiony przez narodowców Georgios Charalampous dostał zaledwie 0.9 % głosów. Trzy lata temu ELAM wszedł po raz pierwszy do Izby Reprezentantów z wynikiem 3.7 %. Następne wybory parlamentarne w tym kraju będą miały miejsce w przyszłym roku.

Manifest partii głosi, że ELAM stanowczo sprzeciwia się federalistycznym pomysłom dotyczącym sporu cypryjskiego. Latem 1974 r. doszło do tureckiej inwazji, w wyniku czego zajęto 37% powierzchni wyspy. Najazd turecki zakończył się proklamowaniem uznawanej jedynie przez Turcję Tureckiej Republiki Cypru Północnego i podziałem wyspy wzdłuż monitorowanej przez ONZ zielonej linii o długości 180 km. Na wyspie stacjonuje 35 tys. wojsk tureckich. ELAM domaga się zjednoczenia, ale bez porozumienia z Turkami.

REKLAMA

Partia opowiada się za zerową tolerancją wobec nielegalnej imigracji oraz za “pro-grecką” (większość Cypryjczyków czuje jedność kulturową z Grekami – przyp. red.) edukacją przeciw “niewolnictwu globalizacji”. Jest też uniosceptyczna.

REKLAMA