REKLAMA

REKLAMA

500 plus na każde dziecko coraz bliżej. Nowelizacja przegłosowana przez Sejm

182

W nocy z czwartku na piątek posłowie poparli nowelizację, która zakłada rozszerzenie programu “Rodzina 500 plus”. Według założeń noweli prawo do świadczenia będzie przysługiwać wszystkim dzieciom i nastolatkom poniżej 18 roku życia, w tym jedynakom bez względu na dochody.

Nowelizacja została poparta przez 379 posłów, 20 było przeciw, a 8 wstrzymało się od głosu. Do tej pory 500 zł miesięcznie było wypłacane od drugiego i kolejnego dziecka, a na pierwsze przysługiwało po spełnieniu kryteriów dochodowych zakładających 800 zł netto miesięcznie na osobę lub 1200 w rodzinie, gdzie było niepełnosprawne dziecko.

Po zmianach świadczenie będzie przysługiwać wszystkim dzieciom poniżej 18 roku życia, w tym wychowankom placówek opiekuńczo-wychowawczych. Wnioski o przyznanie świadczenia na nowych zasadach można składać – elektronicznie od 1 lipca 2019 r., a w wersji papierowej od 1 sierpnia. W przypadku złożenia wniosku w okresie od września do lipca, świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem od lipca. Ci, którzy złożą go po 30 września nie otrzymają wyrównania za lipiec i sierpień.

Od 1 kwietnia 2016 roku na program przeznaczono ok. 70 miliardów złotych (do marca 2019 r.). W tej chwili korzysta z niego 3,6 mln dzieci – 52 proc. wszystkich do 18 roku życia. Po rozszerzeniu liczba jego beneficjentów wzrośnie do 6,8 milionów.

REKLAMA

za: rmf24.pl

REKLAMA