REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Tylko 4 ze 128 odrzutowców typu Eurofighter Typhoon w służbie Luftwaffe jest sprawnych

669

Większość odrzutowców typu Eurofighter Typhoon używanych przez niemieckie siły powietrzne Luftwaffe cierpi na poważne usterki i nie są one już zdolne do brania udziału w operacjach wojskowych, podał niemiecki magazyn “Spiegel” Ze 128 samolotów, sprawnych jest tylko 4.

Inżynierowie wykryli usterki w systemie samoobrony samolotu, który ma wykrywać wrogów i zapewniać przetrwanie podczas operacji wojskowych. Dodatkowy problem to braki w uzbrojeniu. Bez tego systemu, samolot nie może bracc udziału w operacjach NATO i armia niemiecka stoi przed poważnymi wyzwaniami w zakresie wypełniania swoich zobowiązań w ramach bloku militarnego.

Jak podaje “Deutsche Welle”, według dziennikarzy tygodnika “Bild am Sonntag” w ostatnich tygodniach z Bundeswehry odeszło siedmiu pilotów tych myśliwców. To bolesna strata, ponieważ wyszkolenie pilota kosztuje 5 mln euro.

Reklama / Advertisement

Eurofighter Typhoon to dwusilnikowy myśliwiec wielozadaniowy zbudowany w układzie kaczki przez konsorcjum trzech europejskich producentów lotniczych – Alenia Aeronautica, BAE Systems i EADS – współpracujących w ramach holdingu Eurofighter GmbH założonego w 1983 r. Projekt budowy i wyposażenia samolotu jest zarządzany przez agencję NETMA (NATO Eurofighter and Tornado Management Agency).

za: thelocal.de

Reklama / Advertisement