(18+) TYLKO U NAS! Iran trzęsie się w posadach. Dziesiątki tysięcy ludzi wyszło na ulice. Są zabici [WIDEO]

W piątek rano władze Iranu narzuciły drastyczne racjonowanie benzyny i podniosły ceny na stacjach co najmniej o 50 procent, mówiąc, że ten fundusze uzyskane z podwyżek będą przeznaczone na pomoc dla najbardziej potrzebujących rodzin i nie jest to spowodowane deficytem budżetowym.

Republika Islamska zapewnia jedną z najbardziej subsydiowanych benzyn na świecie, a cena na stacjach poprzednio wynosiła zaledwie 10 tys. riali (ok. 90 groszy) za litr.

REKLAMA/Advertisement

– Podwyższenie cen benzyny jest korzystne dla ludzi, a także pomaga warstwom społeczeństwa, będącym pod presją (ekonomiczną) – powiedział prezydent Hassan Rouhani na posiedzeniu rządu, cytowany przez państwową agencję informacyjną IRNA. – Nikt nie powinien wyobrażać sobie, że rząd to zrobił, ponieważ boryka się z trudnościami gospodarczymi. Żaden rial nie trafi do skarbu.

Każdy kierowca posiadający kartę paliwową będzie teraz musiał zapłacić 15 tys. riali za litr za pierwsze 60 litrów benzyny kupowanej każdego miesiąca, oglosił państwowy irański koncern naftowy. Każdy dodatkowy litr kosztować ma dwa razy tyle.

REKLAMA/Advertisement

Przez cały dzień zaczęły rosnąć ceny na wiele produktów i usług. To wyprowadziło tysiące osób na ulice wielu miejscowości kraju. Oprócz haseł krytycznych wobec podwyżek, częste było potępianie finansowania zagranicznych organizacji walczących z Izraelem (np. palestyńskich) zamiast przekazywania tych funduszy na cele krajowe. Stosunkowo często skandowano hasła wzywające do obalenia władzy ajatollahów oraz przywrócenia władzy szacha.

Powstałe w grudniu 1925 r. Cesarstwo Iranu rządzone było przez szachów z rodu Pahlawi. Ostatni z nich – nastawiony prozachodnio, inicjator reform społecznych i gospodarczych Mohammad Reza – w 1979 r. został odsunięty od władzy w wyniku irańskiej rewolucji islamskiej. 1 kwietnia 1979 r. po referendum, w którym ludność Iranu w 97% zniosła cesarstwo i zaakceptowała islamski ustrój, Iran stał się pierwszym na świecie islamskim państwem teokratyczno-republikańskim.

REKLAMA/Advertisement

Pojawiły się też doniesienia o użyciu broni wobec tłumów przez Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej i ofiarach śmiertelnych. Po północy donoszono o dużych problemach z dostępem do internetu w wielu miejscach.

Syn obalonego szacha Cyrus Reza Pahlawi, który po śmierci ojca ogłosił się dziedzicem perskiego tronu jako Reza Pahlawi II, wezwał do obalenia republiki islamskiej i zadeklarował gotowość do przejęcie sterów władzy, gdyby udało się obalić władzę ajatollahów. Książe przebywa obecnie z żoną, księżniczką Jasminą Etemad Amini i trzema córkami na emigracji w Stanach Zjednoczonych.