1000 tureckich policjantów z sił specjalnych ma powstrzymać Greków od zawracania migrantów

– Turcja jest w czwartek w trakcie rozmieszczania 1000 członków sił specjalnych policji na granicy z Grecją, żeby powstrzymać zawracanie migrantów na terytorium tureckie przez greckie służby – poinformował dzisiaj minister spraw wewnętrznych Turcji Suleyman Soylu, który rano oglądał z helikoptera tłumy migrantów zgromadzonych wzdłuż rzeki Marica (w Grecji znanej jako Evros).

Dolny bieg Maricy stanowi granicę pomiędzy Grecją i Turcją.

REKLAMA/Advertisement

Powtórzył odrzucane przez Greków twierdzenie, że do tej pory trzej uchodźcy zostali zabici przez nich w wyniku użycia broni palnej, a 164 osoby były hospitalizowane.

W ubiegłym tygodniu Turcja ogłosiła, że ​​nie będzie już stawiać przeszkód, jeśli przyjmowani przez nią uchodźcy i migranci będą próbowali przekroczyć granicę z Europą. Ateny zareagowały na nagły napływ, mobilizując dodatkowe siły policyjne i wojskowe w celu rozproszenia tłumów zgromadzonych na przejściu granicznym Kastanie w północnej Grecji. Według urzędników rządowych w ciągu ostatnich pięciu dni powstrzymano 34 788 nielegalnych przejść granicznych.

REKLAMA/Advertisement

Soylu dodał, że ponad 139 tys. uchodźców przekroczyło 200-kilometrową granicę lądową Turcji z Grecją. Kiedy jeden z reporterów poprosił o weryfikację tej liczby, Soylu oskarżył go o „uleganie propagandzie” greckich mediów.