1 sierpnia to także rocznica śmierci wielkiego Polaka

Wczoraj minęły 93 lata od śmierci wielkiego poety Jana Kasprowicza, który dużą część swojego życia związał z Kujawami. Urodził się w Szymborzu, dzisiaj już dzielnicy Inowrocławia, w Inowrocławiu również stanął poświęcony mu pomnik.

Warto pamiętać o tej postaci szczególnie w roku po 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, bowiem działalność patriotyczna miała dla artysty szczególne znaczenie. W czasach studenckich (studiował we Wrocławiu), prowadził w rodzinnym Inowrocławiu potajemne nauczanie języka polskiego oraz historii. Angażował się też w rozwój Towarzystwa Gimnastycznego ,,Sokół” w Inowrocławiu, na którego pierwszą rocznicę funkcjonowania (1886 rok) napisał wiersz:

REKLAMA/Advertisement

Żyjemy w czasach, co na swojej skroni,
Mają dla słanych przekleństwo wyryte,
Gdzie tłum zgłodniałych kromkę chleba goni
Pośród gościńce z ciał braci ubite

Trzeba więc hartu, aby wobec grobów
Wciąż się mnożących uginać czoła;
Trza siły woli: dojść do tych zasobów,
Oto zadanie, oto cel ,,Sokoła”.

REKLAMA/Advertisement

Inowrocławskie gniazdo Sokoła, było najstarszym na ziemiach zaboru pruskiego.

Od 1888 r. we Lwowie pracował m.in. w redakcjach ”Kuriera Lwowskiego” i ”Słowa Polskiego”, związanego z Narodową Demokracją. Od 1894 r. został członkiem Ligi Narodowej. Wspólnie ze Stefanem Żeromskim i Medardem Kozłowskim stworzył Organizację Narodową.

REKLAMA/Advertisement

– “Kasprowicz jest tym poetą, który posiada w każdym słowie utajony skarb, niemal wizyjną jego stronę” – pisał we wspomnieniu Kasprowicza ”Nowy Kurjer” z Wielkopolski.

Łukasz Religa

Foto: portret Jana Kasprowicza pędzla Jacka Malczewskiego

Łukasz Religa – redaktor naczelny Portalu Kujawskiego (www.portalkujawski.pl). Staram się zwiększać zainteresowanie społeczeństwa sprawami publicznymi. Próbuje wdrażać nowe rozwiązania medialne w Internecie.