REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement

Żołnierz zabił islamistę odcinając mu łopatką głowę, po tym jak wyczerpała się amunicja [WIDEO]

250
Po wyczerpaniu się amunicji brytyjski sierżant – weteran dziesiątek bitew – użył łopatki jako broni przeciwko atakującemu go islamiście. Tak dobrze, że za jednym zamachem odciął głowę bandyty. Brutalna bitwa miała miejsce sześć tygodni temu podczas patrolu we wschodnim Afganistanie – donosi dziennik „Daily Star”.

Oddział sierżanta to część Special Air Service (SAS) – elitarnej jednostki specjalnego przeznaczenia British Army, która stanowi trzon sił specjalnych współczesnych brytyjskich sił zbrojnych (United Kingdom Special Forces). Została założona w 1941 roku przez Davida Stirlinga a początkowo jej głównym zadaniem było przeprowadzanie ataków dywersyjnych za liniami wroga w trakcie działań w Afryce Północnej. Motto SAS brzmi „Who Dares Wins”, co można przetłumaczyć jako: „Kto się ośmieli, zwycięży”.

REKLAMA

REKLAMA / Advertisement

Gdy oddział SAS został zaatakowany przez islamistów, Brytyjczycy zmuszeni byli odpierać falę po fali ataków. Każdy szturm spotykał się z ostrzałem z karabinu maszynowego, ale SAS zaczęło po pewnym czasie brakować pocisków. Dżihadyści, z których część mówiła po angielsku (niewykluczone, że byli to obywatele Wielkiej Brytanii) drażnili komandosów ostrzeżeniami, że odeślą ich odcięte głowy żonom.

Gdy wydawało się, że nadszedł koniec, pojawiły się na niebie dwa amerykańskie śmigłowce Apache, zmuszając islamistów do wycofania się. Następnie nadleciał również amerykański Chinook i uratował ich. Jak się wtedy okazał, połowa ekipy SAS nie miała już żadnej amunicji.

REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement

Tak walczą na froncie afgańskim komandosi SAS:

REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement