REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement

Wiceminister rozwoju zdymisjonowany! Popierał masową imigrację i lekceważył repatriację Polaków …

252

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził dymisję wiceministra rozwoju i inwestycji Pawła Chorążego. Zdaniem szefa rządu, „Wiceminister zagalopował się zdecydowanie w niektórych swoich wypowiedziach”. Chorąży mówił, że „napływ imigrantów do naszego kraju musi wzrosnąć, żeby utrzymać wzrost gospodarczy” i lekceważył sprawę sprowadzania Polaków z krajów byłego Związku Radzieckiego.

Zwolnienie Chorążego jest efektem jego wypowiedzi w Klubie Jagiellońskim na temat polityki imigracyjnej. Według portalu wp.pl wiceminister rozwoju stwierdził, że repatriacja Polaków jest trudna, a tańsze jest sprowadzanie Azjatów czy Ukraińców:

REKLAMA

REKLAMA / Advertisement

– Jeżeli chodzi o repatriantów (…), nie wiem, czy mieliście państwo do czynienia z osobą polskiego pochodzenia w Kazachstanie, to są bardzo często osoby, które nie mówią po polsku, one poczuwają się do polskości, natomiast one nie znają kontekstu, bo były wychowywane w Związku Radzieckim, potem w Kazachstanie, więc chodzi mi o to, że wyzwania są bardzo podobne, natomiast to jest grupa, która jest jedną z grup priorytetowych – mówił 30. sierpnia.

Ponadto, Paweł Chorąży zasłynął inną, skandaliczną wypowiedzią, w której opowiedział się za masowym sprowadzaniem imigrantów do Polski. Jego zdaniem ich liczba powinna wzrosnąć, a „Polska musi i nawet jeśli nie chce, to powinna chcieć takiego stanu rzeczy, bo migrantami jest zbudowany dobrobyt tych państw, które osiągnęły największy sukces”.

REKLAMA / Advertisement

REKLAMA / Advertisement

Potem, wiceminister próbował rakiem wycofać się ze swoich skandalicznych słów, mówiąc, że te wypowiedzi „nie są oficjalnym stanowiskiem rządu”. Dodatkowo, tłumaczył, że polityka imigracyjna powstaje we współpracy kilku resortów.

– Do jej przyjęcia przez rząd jest jeszcze daleka droga. Rozwiązania przygotowywane przez ministerstwo odnoszą się do gospodarki, w tym potrzeb rynku pracy. Spotkanie, w którym uczestniczyłem, było jednym wielu przeprowadzonych w ramach debaty publicznej nad propozycjami polityki migracyjnej – mówił.

REKLAMA / Advertisement

Paweł Chorąży był w rządzie od przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość jesienią 2015 roku. Najpierw pełnił rolę wiceministra rozwoju przy ówczesnym ministrze, a obecnym premierze Mateuszu Morawieckim, a następnie od 18 stycznia pracował jako wiceminister rozwoju i inwestycji.

za: polsatnews.pl

REKLAMA / Advertisement