REKLAMA

REKLAMA

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego oraz społeczność żydowska o potrzebie delegalizacji ONR

238
Jak informuje facebookowy profil Gminy Żydowskiej w Warszawie, „o potrzebie delegalizacji ONR mówiła prof. Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego na konferencji organizowanej dziś w Warszawie przez American Jewish Committee „ZJAWISKO ANTYSEMITYZMU W POLSCE: DIAGNOZA – KONSEKWENCJE – METODY PRZECIWDZIAŁANIA”. O problemach społeczności żydowskiej Warszawy mówiła przewodnicząca GWŻ Warszawa – Anna Chipczyńska. W panelu „Głos społeczności żydowskiej” zabrała Anna Zielińska, zajmująca się w Gminie przeciwdziałaniem i zwalczaniem antysemityzmu”.

Związany z PiS portal wpolityce.pl przytacza fragment dzisiejszej wypowiedzi wiceminister Gawin:

– Wydaje mi się, że ten marsz jest absolutnym problemem. Nie wiem, jak doszło do rejestracji ONR, bo w zasadzie jest to sprzeczne z konstytucją. I na pewno będziemy musieli się temu przyjrzeć. To znaczy delegalizacja ONR w jakiejś perspektywie czasowej jest absolutnie niezbędna, potrzebna. Oni też powinni wziąć całkowitą odpowiedzialność za to, co się dzieje na ulicach Warszawy, ale też za tę swoją stałą, powtarzającą się taktykę, że używają ludzi jak tarczy.

REKLAMA

REKLAMA

Konferencję współorganizowały Centrum Badań nad Uprzedzeniami i Shapiro Silverberg Central Europe Office. Centrum to jednostka naukowa, działająca przy Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Na jego czele stoi prof. dr hab. Michał Bilewicz – psycholog społeczny, członek zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Politycznej. Jest współredaktorem książek „The Psychology of Conspiracy”, „Poza stereotypy. Dehumanizacja i esencjalizm w postrzeganiu grup społecznych”, „Uprzedzenia w Polsce”, oraz „Trudne pytania w dialogu polsko-żydowskim”. W latach 2000–2001 był redaktorem naczelnym pisma „Jidełe”, później przez kilka lat redaktorem „Słowa Żydowskiego” oraz członkiem zespołu „Krytyki Politycznej”.

Wiceminister Magdalena Gawin jest historyczką i eseistką. Swoje obecne stanowisko, wraz z funkcją generalnego konserwatora zabytków piastuje od 2015 r. tj. od wygranych przez PiS wyborów parlamentarnych. Kilka miesięcy później, wiosną 2016 r. uzyskała w IH PAN stopień doktora habilitowanego na podstawie pracy „Spór o równouprawnienie kobiet (1864-1919)”. Jest autorką scenariusza do filmu dokumentalnego „Śmierć psychiatry. Eugenika i totalitaryzm” w reż. Amelii Łukasiak i Sławomira Małoickiego oraz multimedialnej wystawy „Eugenika – walka ze zwyrodnieniem rasy” (wspólnie z dr Sylwią Kuźmą-Markowską) na temat polskiej i zagranicznej eugeniki.

************
Czytaj również:

Warszawa: Liderzy PiS gościli na szabasowej kolacji w domu Jonny’ego Danielsa. Honorowym gościem był izraelski minister

REKLAMA

Bąkiewicz, Gryguć: Czy Żydzi prowadzą lobby polityczne w Polsce? [WIDEO]

Naczelny rabin Polski będzie wspierać muzułmanów w walce z „polską ksenofobią”


TAG